Jak siÄ™ okazuje gimnastyka i ruch stanowiÄ… znakomity lek dla wielu osób z depresjÄ… i zaburzeniami lÄ™kowymi. Badania z tym zwiÄ…zane prowadzono w Southern Methodist University w Dallas (USA). Ruch okazaÅ‚ siÄ™ mieć olbrzymie znaczenie dla zdrowia psychicznego – mówi Jasper Smits, dyrektor Anxiety Research and Treatment Program na Southern Methodist University. – Im wiÄ™cej terapeutów przeszkoli siÄ™ w terapii ruchem, tym lepiej dla pacjenta”. Zdaniem Smits’a tradycyjne metody terapii behawioralnej i farmakoterapii nie trafiajÄ… do każdego potrzebujÄ…cego. „Gimnastyka może wypeÅ‚nić lukÄ™ dla ludzi, którzy nie mogÄ… otrzymać terapii tradycyjnej ze wzglÄ™du na jej koszt, brak do niej dostÄ™pu, czy piÄ™tno spoÅ‚eczne z nimi zwiÄ…zane. Może też uzupeÅ‚nić dotychczasowÄ… terapiÄ™, sprawiajÄ…c, że pacjent bÄ™dzie bardziej skupiony i zaangażowany” – mówi.
Z badań wynika, że osoby, które ćwiczą, zgłaszają mniej symptomów depresji i zaburzeń lękowych oraz obniża się ich poziom stresu i złości. Ćwiczenia wydają się, podobnie jak antydepresanty, oddziaływać na poszczególne systemy neurotransmiterów w mózgu, co pomaga przywrócić pozytywne zachowania. U osób z zaburzeniami lękowymi ruch zmniejsza ich lęki i związane z nimi odczucia bijącego serca czy szybkiego oddychania.
Zdaniem Jaspera Smits’a pacjenci winni odbywać lekkie ćwiczenia 150 minut tygodniowo lub intensywne 75 minut na tydzieÅ„. Już po 25 minutach poprawia siÄ™ nastrój, zmniejsza stres i wzrasta energia. „ZÅ‚y nastrój nie jest już barierÄ… w podjÄ™ciu ćwiczeÅ„ – uważa Smits. – To bardzo dobry powód by zacząć ćwiczyć.” MN
PAP – Nauka w Polsce