Geny kontrolowane światłem.

Nowa technologia opracowana w Massachusetts Institute of Technology pozwala naukowcom na czasową blokadę działania niektórych genów w komórkach, przy pomocy wiązki światła. Dzięki temu można precyzyjnie określić jaką funkcję pełni dany gen. Ilość genów w łańcuchach DNA ludzkich komórek szacuje się na około dwadzieścia tysięcy. Jednak w danej chwili tylko niewielka część genów jest aktywna, w zależności od potrzeb komórki. Dzięki nowej technologii możliwe jest włączanie i wyłączanie działania niektórych genów przy pomocy wiązki światła. Badacze mogą więc manipulować działaniem genów i obserwować zmiany zachodzące w komórkach.

Według profesora Karla Deisserotha, bioinżyniera z Uniwersytetu Stanford, najważniejszym osiągnięciem naukowców jest możliwość kontroli genów naturalnych, niewytworzonych przez człowieka w sztucznym środowisku. „Można kontrolować w precyzyjnie określonym czasie konkretny gen i zobaczyć, jak wszystko reaguje na zmiany”.

W tym celu wykorzystuje się reagujące na światło białka, które zostały specjalnie przystosowane do tego, by pobudzać lub blokować działanie konkretnego genu. Zmiany zachodzą niemal natychmiastowo, dzięki czemu naukowcy mogą precyzyjnie wybrać czas rozpoczęcia działania genu oraz długość jego pracy. Pozwala to z dużą dokładnością naśladować procesy zachodzące naturalnie.

Nowa metoda kontroli genów działa podczas „przepisywania” informacji zawartych w genach na łańcuchy mRNA, które następnie przenoszą instrukcje do odpowiednich części komórki.

Naświetlenie odpowiednich protein umieszczonych w komórce wywołuje rozpoczęcie kopiowania informacji z DNA na mRNA, co następnie skutkuje wykonaniem przez komórkę przeniesionych instrukcji.

Jak poinformowało Biuro Prasowe MIT, badaczom do tej pory udało się dopasować aktywowane światłem proteiny do trzydziestu różnych genów, znajdujących się albo w neuronach ludzkich stworzonych w laboratorium, albo w komórkach żywych zwierząt. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>