Geny glonów pomogą niewidomym?

Geny pochodzące od glonów mogą pewnego dnia przywrócić wzrok niewidomym ludziom . Na razie myszy odzyskały zdolność rozpoznawania światła i ciemności – informuje „New Scientist”. Zespół Alana Horsagera z University of Southern California w Los Angeles wprowadził pochodzący od glonów gen kodujący wrażliwe na światło białko do komórek siatkówki – światłoczułej warstwy w tylnej części oka. Około 15 milionów ludzi na całym świecie jest niewidomych z powodu takich chorób siatkówki, jak jej barwnikowe zwyrodnienie (RP) czy związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Receptory reagujące na światło ulegają wówczas uszkodzeniu, co uniemożliwia odbieranie przez mózg informacji o obrazach.

Ponieważ coraz więcej jest ludzi w starszym wieku, tego rodzaju problemy będą coraz częstsze. Elektroniczne implanty czy siatkówki wyhodowane z komórek macierzystych na razie są w stadium eksperymentów.

Horsager ma nadzieję, że jego metoda da wyniki wcześniej. Opiera się na terapii genowej – wstrzyknięty pod siatkówkę „łagodny” wirus wprowadza gen do komórek biorcy. W tym przypadku chodzi o gen odpowiedzialny za białko ChR2, wykorzystywane przez jednokomórkowe glony, które podążają w kierunku światła.

Gen zostaje wprowadzony do komórek dwubiegunowych siatkówki, które w normalnych warunkach są pośrednikiem między komórkami receptorowymi a komórkami zwojowymi, wysyłającymi sygnał do mózgu. W chorobach takich jak RP czy AMD komórki receptorowe zostają zniszczone, toteż przekształcenie komórek dwubiegunowych w zastępcze fotoreceptory mogłoby przynajmniej częściowo rozwiązać problem.

Myszy, u których zastosowano leczenie miały choroby siatkówki przypominające ludzkie barwnikowe zwyrodnienie (RP) czy związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Dzięki terapii łatwiej znajdowały wyjście z labiryntu, podążając za światłem.

Próby kliniczne z udziałem ludzi mają się rozpocząć w ciągu dwóch lat.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>