Genom 100 tys. osób zostanie rozszyfrowany do końca 2014 r.

Sekwencjonowanie ludzkich genomów jest coraz łatwiejsze i staje się bardziej dostępne; do końca 2014 r. zostaną one rozszyfrowane u 100 tys. osób – powiedzieli eksperci na konferencji prasowej w Warszawie poświęconej nowej erze badań genetycznych w medycynie. DNA pierwszego człowieka zsekwencjonowano w 2003 r. w ramach międzynarodowego projektu poznania ludzkiego genomu, którym kierowali Amerykanie. Badanie to trwało 13 lat i pochłonęło 3 mld dolarów. Od tego czasu znacznie usprawniono sekwencjonowanie ludzkich genomów, które staje się coraz tańsze, a przez to bardziej dostępne.

Prezes firmy Genomed zajmującej się badaniami genetycznymi dr Anna Boguszewska-Chachulska twierdzi, że w 2007 r. koszt rozszyfrowania DNA jednego człowieka nie przekraczał 70 mln dolarów. W 2010 r. cena tego badania spadła do 100 tys. dolarów, a w latach 2011-2013 zmniejszyła się do zaledwie 3-5 tys. dolarów.

Do końca 2014 r. koszt zsekwencjonowania genomu jednej osoby prawdopodobnie spadnie do zaledwie 1 tys. dolarów. Wkrótce badanie to będzie jeszcze tańsze. „New York Times” prognozuje, że za dwa lata genom dowolnej osoby będzie można odczytać za 800 dolarów, a nawet taniej.

Zwiększa się również liczba osób, u których zsekwencjonowano DNA. Według dr Boguszewskiej-Chachulskiej, do końca 2014 r. zostanie on rozszyfrowany u 100 tys. osób. Jednym z pierwszych ludzi, u których zsekwencjonowany cały genom był amerykańskich naukowiec Craig Venter, szef firmy Celera Genomics. To on znacznie przyczynił się do usprawnienia tych badań.

Przełomowym wynalazkiem było wprowadzenie chipów DNA (mikromacierzy). Test z ich użyciem polega na tym, że na układ półprzewodnikowy nanosi się tysiące fragmentów kwasu deoksyrybonukleinowego. Jeżeli w badanej próbce znajdzie się kawałek DNA komplementarny do jednego z tych fragmentów, to odpowiadające mu pole na chipie zostanie aktywowane. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne określenie poziomu ekspresji zawartych w próbce genów.

Dziś coraz bliższa jest perspektywa zdobycia Nagrody Archon Genomics X PRIZE w wysokości 10 mln dolarów dla pierwszego ośrodka, który będzie w stanie zsekwencjonować 100 genomów ludzkich w ciągu zaledwie 10 dni.

Dr hab. Marek Zagulski z Genomed twierdzi, że niedługo będzie można rozszyfrować cały genom płodu lub dopiero co narodzonego dziecka i dzięki temu poznać ryzyko chorób i różne predyspozyce. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>