Genetycznie zmodyfikowane mleczne krowy – bez rogów.

Szkoccy i amerykańscy naukowcy pracują nad genetyczną modyfikacją mlecznych krów, by były bezrożne, nie wyrządzały szkód farmerom i innym czworonogom. Oprócz tego, że będą bez rogów mają zachować wszystkie dotychczasowe właściwości – donosi „Sunday Times”. Modyfikacja polega na tym, że do najbardziej wydajnych w produkcji mleka krów rasy Holstein wprowadzi się dodatkowe DNA, powstrzymujące wyrastanie rogów. Dotychczas niektórzy farmerzy chcąc pozbawić krowy rogów wypalali ich zalążki u młodych cielaków.

Technikę precyzyjnych zmian w zwierzęcym DNA potocznie zwaną „edytowaniem DNA” opracowała szkocka uczelnia (Scotland’s Rural College), a nad jej zastosowaniem do „wyedytowania” rogów z krowiego DNA pracują wspólnie szkocki Roslin Institute i prof. Scott Fahrenkrug – genetyk z uniwersytetu w Minnesota.

Fahrenkrug pobrał wyedytowane DNA, tłumiące wyrastanie rogów i wprowadził je do komórek rozrodczych byka rasy Holstein zwanego Randy.

„Już teraz mamy miliony zmodyfikowanych komórek. Na następnym etapie z użyciem technik klonowania niektóre z nich przekształcimy w 40 embrionów i w odstępie kilku tygodni wprowadzimy do organizmu zastępczych matek” – cytuje „Sunday Times” naukowca z Minnesoty.

Zwierzęta, które przyjdą na świat będą klonami Randy’ego, lecz w odróżnieniu do niego będą bezrożne. Bez rogów będzie także ich potomstwo: „Nieszkodliwe dla otoczenia mleczne krowy będą mniej cierpieć, zwiększą bezpieczeństwo ludzi i pozwolą ograniczyć koszty hodowli” – zachwala technikę Fahrenkrug.

Gazeta przypomina, że szkockim farmerom udało się powstrzymać wyrastanie rogów w gatunkach bydła przeznaczonego na ubój jak np. Aberdeen Angus, ale jak dotąd nie udawało się to w odniesieniu do krów mlecznych, ponieważ pozbawienie ich rogów miało negatywny wpływ na produkcję mleka.

Ideę uczynienia krów zwierzętami bardziej bezpiecznymi dla otoczenia poprzez pozbawienie ich rogów zalecił w raporcie dla brytyjskiego ministerstwa środowiska, żywności i spraw wsi prof. Geoff Simm – przewodniczący komisji genetyki zwierząt hodowlanych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>