Genetyczne prognozowanie astmy coraz bliżej.

Badania nad genetycznymi predyspozycjami do astmy mogą doprowadzić do opracowania testu pozwalającego przewidzieć, które dzieci z astmy nigdy nie wyrosną – informuje „The Lancet”. Astma to choroba układu oddechowego, której objawami są kaszel, świszczący oddech oraz duszność. W przypadku niektórych osób te występujące w dzieciństwie dolegliwości z czasem ustępują.

Amerykańskim naukowcom z Duke University w Karolinie Północnej udało się zidentyfikować w ludzkim genomie 15 miejsc związanych z astmą. Korzystając z tej wiedzy, w połączeniu z danymi pochodzącymi z nowozelandzkich badań na dużą skalę (University of Otago) dotyczących ponad 1000 osób obserwowanych od urodzenia (urodziły się w latach 1972-73), oszacowali ryzyko astmy dla 880 osób. Następnie prześledzili u nich rozwój astmy – od wczesnego dzieciństwa do wieku niemal 40 lat.

Potwierdziło się, że w przypadku większych genetycznych predyspozycji do astmy ryzyko rozwinięcia się poważnej, trwającej całe życie choroby oraz problemów z funkcjonowaniem płuc jest wyższe – o 36 proc. – niż w przypadku mniejszego obciążenia genetycznego. Częściej zdarzały się nieobecności w szkole, a później w pracy, oraz pobyty w szpitalu.

Choć na razie zbyt wcześnie na genetyczną diagnostykę astmy, autorzy badań mają nadzieję, że odkrycie kolejnych genów przybliży powstanie odpowiednich testów. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>