Genetyczna otyłość u dzieci.

W wielu wypadkach występująca u dzieci otyłość może wynikać nie z popełnianych przez rodziców zaniedbań, ale z przyczyn genetycznych – informuje „Nature”. Otyłość to narastający problem na całym świecie – zwiększa ryzyko wielu chorób. Choć zwykle wynika z niewłaściwej diety i braku ruchu, niekiedy może mieć podłoże genetyczne.

Naukowcy z University of Cambridge oraz Wellcome Trust Sanger Institute prowadzili badania 300 dzieci z poważną otyłością. Część z nich była poddana obserwacji służb socjalnych, ponieważ uważano, że są umyślnie przekarmiane przez rodziców.

Badano cały genom każdego z dzieci, szukając ubytków (delecji) lub dodatkowych kopii genów (duplikacji). Po porównaniu ze zdrowymi dziećmi, okazało się, że u otyłych brakuje fragmentów DNA – szczególne znaczenie wydaje się mieć tu gen SH2B1 na chromosomie 16. Ma on związek z regulacja wagi i poziomem cukru we krwi. Osoby z delecją SH2B1 dużo jedzą i szybko przybierają na wadze.

Specjaliści podkreślają, ze rodziny dzieci z genetyczną a skłonnością do otyłości potrzebują wsparcia, a nie represji. Dieta i ćwiczenia mogą pomóc. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>