Gen związany z zespołem Aspergera i empatią.

Warianty genu GABRB3 odgrywają rolę nie tylko w rozwoju zespołu Aspergera, ale także mają związek z obniżonym poziomem empatii u części populacji ogólnej – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Molecular Autism”. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge badali polimorfizm pojedynczego nukleotydu (SNP) w genie GABRB3 u 530 osób, w tym 118 z zespołem Aspergera. Gen GABRB3 kontroluje działanie neuroprzekaźnika GABA (kwas gamma-aminomasłowy), który reguluje mechanizmy pobudzające i hamujące aktywność komórek nerwowych.

Badacze odkryli, że trzy z 45 badanych SNP dotyczących genu GABRB3 znacznie częściej występowały u osób z zespołem Aspergera. Inne dwa warianty genetyczne w obrębie tego samego genu występowały u osób, które osiągnęły niski wynik w badaniu poziomu empatii (niezależnie od obecności zespołu Aspergera).

Zespół Aspergera charakteryzują trudności w kontaktach międzyludzkich, skłonność do wąskich, czasem obsesyjnych zainteresowań, niechęć do akceptowania zmian, przy wysokim poziomie inteligencji i kompetencji językowej. Mimo wielu różnic zespół Aspergera bywa określany łagodniejszą formą autyzmu.

„Badania powinny skoncentrować się na zlokalizowaniu miejsca ekspresji tego genu w mózgu u osób autystycznych oraz na jego interakcji z innymi czynnikami, genetycznymi i pozagenetycznymi, które powodują zespół Aspergera” – mówi autor badań prof. Simon Baron-Cohen.

„Choć gen GABRB3 nie jest jedynym genem wpływającym na rozwój zespołu Aspergera i na poziom empatii, mamy pewność, że zidentyfikowaliśmy jednego z kluczowych graczy” – dodaje współprowadzący badania Varun Warrier.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>