Gen otyłości może chronić przed depresją.

Kanadyjscy badacze z uniwersytetu McMaster odkryli, że posiadanie genu warunkującego otyłość może chronić przed genetycznymi predyspozycjami do depresji. To nieoczekiwany rezultat badań nad zależnością między otyłością a depresją.
Artykuł na temat zależności genetycznej między otyłością a depresją ukazał się w minionym tygodniu w prestiżowym „Molecular Psychiatry”.
Autorzy badania przyjęli na początku założenie, że skoro udało się zidentyfikować geny warunkujące predyspozycje do otyłości, to sprawdzą również, czy te geny są w jakiś sposób związane ze skłonnościami do depresji. Problem z genetycznymi podstawami depresji jest taki, że choć badania sugerują związek tej choroby z genami, to jednak wciąż nie udało się ich wskazać.
Zbadano ponad 6,5 tys. przypadków osób z depresją i prawie 22 tys. przypadków kontrolnych (osób bez depresji) z czterech różnych analiz przeprowadzanych w różnych krajach świata. „Metaanaliza czterech opisów wskazała na znaczącą odwrotną zależność między związanym z ryzykiem otyłości wariantem FTO rs9939609 A i depresją (…) Występowanie wariantu FTO rs9939609 A było jednocześnie związane z podwyższonym BMI (Body Mass Index – wskaźnik masy ciała przyp. PAP).(…) W konkluzji przedstawiamy pierwszy dowód, że wariant FTO rs9939609 A może wpływać na niższe ryzyko depresji, niezależnie od swojego wpływu na BMI” – napisali autorzy.

Wyniki badań oznaczają, jak podkreślał portal Cbc.com, że najwyższy czas zakwestionować powszechne przekonanie, iż osoby otyłe zapadają na depresję z powodu swojego wyglądu, niskiej samooceny lub dyskryminacji. Druga opinia, którą w związku z wynikami badań trzeba zakwestionować, to przekonanie, iż osoby cierpiące na depresję są fizycznie mniej aktywne i częściej się niezdrowo odżywiają.

Na razie trudno przełożyć te wyniki badań na metody leczenia. Wiadomo tylko, że osoby, które posiadają jedną kopię genu FTO mają o 8 proc. mniejsze ryzyko zapadnięcia na depresję, zaś jeśli gen odziedziczyły w dwóch kopiach, po obojgu rodzicach, to ryzyko zmniejsza się o kolejne 8 proc. Teraz pozostaje przeanalizować 59 innych znanych genów związanych z otyłością i sprawdzić, jakie są ich związki z innymi chorobami.

O tym, że gen FTO ma wpływ na otyłość wiadomo od pięciu lat. Jeden z jego wariantów sprawia, że je się za dużo i ma się wolniejszą przemianę materii.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>