Gen ADAM10 wpływa na ryzyko choroby Alzheimera.

Dwie rzadkie mutacje w obrębie genu ADAM10 powodują rozwój choroby Alzheimera – informują naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH), których wnioski zostały opublikowane w piśmie „Neuron”. Gen ADAM10 koduje enzym biorący udział w przetwarzaniu białka prekursorowego amyloidu (APP). Podczas badań na transgenicznych myszach naukowcy zaprezentowali, w jaki sposób jego dwie mutacje sprzyjają akumulacji amyloidu beta w mózgu. Okazało się też, że ograniczają one powstawanie nowych komórek nerwowych w hipokampie, tj. strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.

Typowe dla choroby Alzheimera blaszki amyloidowe zaczynają tworzyć się, gdy białko prekursorowe amyloidu jest cięte przez enzymy o nazwie sekretazy. Najpierw APP cięte jest na dwa segmenty przez beta-sekretazę, a następnie przez gamma-sekretazę – wówczas powstaje toksyczny fragment amyloidu beta. Jeżeli jednak w procesie tym bierze udział alfa-sekretaza, kodowana przez gen ADAM10, białko cięte jest na fragmenty, które chronią komórki nerwowe i stymulują powstawanie nowych.

Naukowcy wykazali, że mutacje powodujące nieprawidłowe zwijanie ADAM10 zmniejszały aktywność alfa-sekretazy, zwiększając tym samym ryzyko powstawania zmian neurodegeneracyjnych.

„Sądzimy, że zwiększenie aktywności genu ADAM10 może pomóc zniwelować zarówno genetyczne, jak i środowiskowe czynniki ryzyka choroby Alzheimera” – mówi współautor badań dr Jaehong Suh. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>