Gdzie w Polsce można wykonać badanie kortyzolu w ślinie? List od Mariusza.

Witam,

Na Pana stronie jest artykuł dotyczący badania kortyzolu w ślinie
http://www.roik.pl/kortyzol-hormon-stresu-jak-go-zbadac/. Czy istnieje w
Polsce laboratorium przeprowadzające to badanie? Potrzebuję wykonać
profil kortyzolu, 4 oznaczania: rano, w południe, po południu i o północy.

Pozdrawiam
Mariusz G.

W tej sprawie proszę o informację : Jacek Roik, www.roik.pl ,

 

 

Miniaturowy sensor pozwala na bardzo dokładną analizę śliny, dzięki czemu z łatwością można w niej wykryć podwyższone stężenie hormonu stresu. Tego typu badanie, trwające zaledwie 40 minut, ułatwi diagnozę groźnych chorób wywołanych stresem, donosi ?Analyst?. Przedłużający się stres może powodować u ludzi bardzo poważne problemy zdrowotne, w tym zespół chronicznego zmęczenia (CFS, ang. chronic fatigue syndrome) czy też zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder). Jedną z metod diagnozowania chorób wywołanych stresem jest określanie stężenia hormonu stresu ? kortyzolu ? we krwi lub innych płynach ustrojowych pacjenta. Obecnie istnieje wiele metod, które umożliwiają badanie stężenia hormonu stresu, jednak część z nich wymaga drogiego sprzętu analitycznego lub długotrwałego, kosztownego i pracochłonnego przygotowania próbki do badań.
Naukowcy z University of South Florida (USA) zbudowali nowe miniaturowe urządzenie analityczne, które pozwala na określanie stężenia kortyzolu w ślinie pacjenta. Co więcej, wartościowe wyniki naukowcy uzyskali analizując próbki śliny, które nie były w jakikolwiek sposób przetwarzane i przygotowywane do badań.

Mikroanalizator został zbudowany z płytki krzemowej, na powierzchni której przy pomocy nowoczesnej techniki litograficznej utworzono szereg równolegle ułożonych złotych elektrod. Następnie, na powierzchni elektrod, osadzono odpowiednio przygotowane przeciwciała. Rolą przeciwciał w tym wypadku było specyficzne połączenie się z zawartym w ślinie hormonem stresu.

Badanie z użyciem nowo opracowanego sensora hormonu stresu opiera się na pomiarze zmian elektrycznych układu (rezystencji). Gdy w analizowanej próbce ? nakropionej na czujnik ? zawarte są substancje (kortyzol), które łączą się specyficznie z przeciwciałami, powierzchnia elektrod ulega zmianie. Przeciwciała wraz z kortyzolem tworzą silnie izolującą warstwę, która zmienia właściwości elektryczne detektora. Zmiany te są proporcjonalne do stężenia hormonu stresu zawartego w badanej próbce śliny. Dzięki tej prostej zależności, przy pomocy nowego mikroanalizatora możliwe jest bardzo dokładne określanie ilości hormonu stresu w ciele pacjenta, w krótkim czasie oraz niewielkim kosztem.

Według autorów odkrycia, nowe miniaturowe urządzenie analityczne z całą pewnością przyczyni się do lepszej diagnostyki chorób oraz zaburzeń wywołanych stresem, umożliwiając ich szybsze i skuteczniejsze leczenie. KLG

PAP ? Nauka w Polsce

 

 

Jedna myśl nt. „Gdzie w Polsce można wykonać badanie kortyzolu w ślinie? List od Mariusza.

  1. Jakiż problem? Zbierz próbki śliny do próbówek, zanieś do laboratorium, w którym oznaczają hormony… Gdzie oznaczają kortyzol w ślinie poszukaj w internecie na stronach najbliższych tobie placówek med… !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>