Gdzie te insuliny? Pytanie do Minister Zdrowia.

W związku z brakiem długodziałających analogów insulin w przekazanym 31 grudnia do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman wystosował kolejne pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, a także do Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego.

- Od wielu lat, niestety jak dotąd bezskutecznie, walczymy o wprowadzenie tej grupy insulin na listę leków refundowanych – konstatuje Bauman. – W Polsce na cukrzycę choruje obecnie 2,5 miliona osób, a wszelkie prognozy wskazują, że liczba ta będzie drastycznie wzrastać – zwraca uwagę.

- Z przykrością przyjmujemy kolejne decyzje MZ, które, mimo licznych deklaracji i obietnic składanych środowisku pacjentów i mimo pozytywnej rekomendacji wydanej przez Radę Konsultacyjną Agencji Oceny Technologii Medycznych, nie umieściło długodziałających analogów insulin na liście leków refundowanych – podkreśla prezes ZG PSD.

„Oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia w końcu usłyszy głos społeczności chorych na cukrzycę w Polsce i podejmie decyzje zmierzające do poprawy naszej sytuacji i zapewni nam dostęp do najnowocześniejszego leczenia” – głosi pismo szefa PSD do MZ.

Z kolei do RPO Bauman zwrócił się z „rozpaczliwą prośbą o interwencję” i „dramatycznym apelem o zajęcie stanowiska” w tej sprawie.

- 24 listopada, podczas transmitowanej w telewizji konferencji prasowej, polscy diabetycy usłyszeli deklarację minister Kopacz o „refundacji od nowego roku najnowocześniejszych insulin” – przypomina Bauman. – 31 grudnia te nadzieje legły w gruzach. Po raz kolejny zostaliśmy zepchnięci na margines. Dlaczego ciągle jesteśmy lekceważeni i dyskryminowani przez resort, którego główną misją powinno być dbanie o nasze zdrowie? – pyta prezes PSD.

Jak zaznaczył Bauman, pacjentom z cukrzycą grozi wiele niebezpiecznych powikłań, które powodują poważne problemy zdrowotne. „Schorzenie powoduje trzykrotny wzrost ryzyka zawału serca i udaru mózgu, powoduje retinopatię, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty w populacji osób czynnych zawodowo. U około 15% chorych rozwija się zespół stopy cukrzycowej, z czego 5-15% przypadków wymaga amputacji kończyn. Co więcej, choroba skraca życie średnio o 16-20 lat u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 4-6 lat z cukrzycą typu 2″ – napisał szef PSD.
www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>