„Gazeta Wyborcza”: Jak pomóc narkomanom?

W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Eksperci Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej piszą do ministra zdrowia, że system pomocy dla narkomanów jest przestarzały, informuje „Gazeta Wyborcza”. Społeczny rzecznik praw osób uzależnionych twierdzi, że polski system rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków utknął w latach 80. ub. wieku, gdy dominowało uzależnienie od domowych przetworów z maku. To system oparty na wymuszaniu abstynencji izolacją w ośrodku.

Na takie leczenie idzie 60 proc. pieniędzy z NFZ. Brakuje hosteli i innych form pomocy osobom, które wychodzą z ośrodków, bo NFZ ich nie chce finansować. W 2012 roku przeznaczył na rehabilitację (głównie hostele) 2,3 mln zł, na leczenie ambulatoryjne 16,3 mln zł, na stacjonarne – 62,4 mln. Brakuje poradni, gdzie mogłyby się leczyć osoby, dla których pobyt w zamkniętym ośrodku nie jest odpowiedni.(PAP)

mp/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>