„Gazeta Polska codziennie”: Nie ma komu leczyć chorych na raka.

W Polsce brakuje lekarzy onkologów. Tylko jeden specjalista w tej dziedzinie przypada na 100 tys. mieszkańców – informuje „Gazeta Polska codziennie”. Niestety, będzie jeszcze gorzej, bo wielu lekarzy przejdzie na emeryturę, a wykształcenie specjalisty zajmuje około 10 lat. Tymczasem potrzeby są ogromne. Wg cytowanego przez gazetę raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, nowotwory złośliwe są drugą, co do częstotliwości przyczyną zgonów w Polsce, a rak jest powodem śmierci co czwartej osoby. To dużo więcej, niż wynosi średnia europejska.

W Polsce brakuje nie tylko onkologów. Nasz kraj sytuuje się na jednym z ostatnich miejsc w UE pod względem liczby lekarzy. Na 1 tys. osób statystycznie przypada zaledwie 2,1 lekarzy. Tragicznie mało jest geriatrów, zaledwie 80 w całej Polsce – czytamy w gazecie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>