Frombork bliżej statusu uzdrowiska.

Gmina Frombork otrzymała decyzję ministra zdrowia, która potwierdza możliwość prowadzenia tam lecznictwa wykorzystującego właściwości wód termalnych i klimatu. Przybliża to zakończenie starań o nadanie temu miastu statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. O korzystnej decyzji ministra poinformowała we wtorek na sesji Rady Miasta burmistrz Krystyna Lewańska. Dokument potwierdza możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego we Fromborku oraz przyległych wsiach Ronin i Bogdany.

Ustala też, że zabiegi z wykorzystaniem miejscowych surowców naturalnych i właściwości klimatycznych mogą obejmować choroby układu krążenia i nerwowego, reumatologiczne oraz rehabilitację po urazach narządów ruchu.

Alina Możeluk z fromborskiego Urzędu Miasta powiedziała PAP, że taka decyzja znacznie przybliża zakończenie starań gminy o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Jak wyjaśniła, Ministerstwo Zdrowia przygotowuje w tej sprawie projekt rozporządzenia, który po konsultacjach powinna przyjąć Rada Ministrów. Władze miejskie Fromborka liczą, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Powstanie uzdrowiska ma przyczynić się do rozwoju turystyki i zapewnić miejsca pracy mieszkańcom powiatu braniewskiego. Frombork byłby drugą po Gołdapi miejscowością uzdrowiskową w woj. warmińsko-mazurskim.

Pierwsze plany utworzenia uzdrowiska i wykorzystania źródeł termalnych opracowano we Fromborku w latach 90. ub. wieku. W 2010 r. władze miasta utworzyły spółkę Wodociągi Fromborskie, która w przyszłości ma zajmować się eksploatacją wód mineralnych.

Pod koniec ub. roku gmina uzyskała świadectwo wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Potwierdziło ono, że wody termalne z odwiertu Frombork IGH-1 mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Według dyrektora Wodociągów Fromborskich Marka Wróbla są to wody chlorkowo-sodowe, wydobywane z głębokości 972 m.

Na zlecenie magistratu wykonano także badania czystości powietrza i warunków klimatycznych oraz opracowano inne dokumenty zgodnie z wymogami ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym.

Gmina zabiega o uzyskanie 5 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka na uzbrojenie przyszłej strefy uzdrowiskowej. Wniosek został w kwietniu pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnym i czeka na ocenę merytoryczną.

Fromborski samorząd poszukuje również inwestorów zainteresowanych budową zakładów leczniczych i innych obiektów obsługujących kuracjuszy.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>