Francuskie MSZ: cholera na Haiti zaczęła się w obozie żołnierzy ONZ.

Ognisko zakaźne epidemii cholery na Haiti znajdowało się w obozie nepalskich żołnierzy ONZ – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
„Ognisko zakaźne „wyszło” z obozu Nepalczyków”, usytuowanego w Mirebalais niedaleko rzeki Artibonite. „Miejsce, gdzie do tego doszło, zostało bardzo dokładnie zlokalizowane” – poinformowało anonimowo źródło we francuskim MSZ, powołując się na wnioski z raportu prof. Renauda Piarroux, epidemiologa wysłanego z ramienia Francji na Haiti na prośbę haitańskiego ministerstwa zdrowia. „Nie ma innego możliwego wytłumaczenia tego, że rozszerzenie się epidemii nastąpiło w sytuacji, gdy w kraju nie było cholery, biorąc pod uwagę intensywność, szybkość szerzenia się i koncentrację (bakterii) przecinkowca w delcie (rzeki) Artibonite” – poinformowało źródło w MSZ.

„Najbardziej logiczne wytłumaczenie jest takie, że za jednym razem do rzeki Artibonite wpuszczono dużą ilość fekaliów – poinformowało to źródło. – Jedyny brakujący element to formalne ustalenie na podstawie analiz i próbek (krwi) obecności przecinkowca u Nepalczyków”.

Francuskie MSZ „przekazało raport ONZ, które wszczęło śledztwo” – poinformowało agencję AFP źródło w ministerstwie.

Misja ONZ na Haiti (UNSMIH) wielokrotnie odrzucała oskarżenia Haitańczyków o wywołanie epidemii.

Epidemia cholery na Haiti pochłonęła od połowy października ponad 2000 ofiar śmiertelnych; zarejestrowano już ponad 90 000 przypadków zachorowań – podało w poniedziałek haitańskie ministerstwo zdrowia.

Cholera jest przenoszona przez skażoną wodę i jedzenie. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>