Francuscy lekarze za ułatwieniem przeszczepów wątroby u alkoholików.

Nie wszyscy alkoholicy, którzy wymagają przeszczepu wątroby, powinni wcześniej dowieść, że są w stanie utrzymać sześciomiesięczną abstynencję – twierdzą francuscy badacze, których wnioski ukazały się w „New England Journal of Medicine”, wywołując kolejną falę debaty wśród lekarzy i pacjentów. Badania przeprowadzone w grupie 26 osób cierpiących na ostre alkoholowe zapalenie wątroby wykazały, że zdecydowana większość pacjentów, którzy otrzymali wątrobę bez wydłużonego okresu oczekiwania, rzuciła nałóg i nie wracała do niego przez kolejne lata. Stan zdrowia wszystkich pacjentów przed operacją był na tyle poważny, że prawdopodobieństwo przeżycia sześciu miesięcy bez przeszczepu było znikome. We wszystkich przypadkach pacjenci mogli liczyć an wsparcie ze strony rodziny lub przyjaciół.

Sześć miesięcy po przeszczepie przy życiu pozostało 77 proc. pacjentów, porównaniu z 23 proc. alkoholików, którym nie udało się otrzymać nowej wątroby. Po 2-3 latach do nałogu wróciły jedynie trzy osoby, podczas gdy wśród alkoholików, którzy udowodnili, że są zdolni do 6-miesięcznej abstynencji odsetek osób popadających z powrotem w nałóg wynosi średnio 30 proc.

W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku wykonano 6,3 tys. przeszczepów wątroby, a ponad 1,4 tys. pacjentów zmarło oczekując na organ – wynika z danych organizacji United Network for Organ Sharing (UNOS). Jej przedstawiciele uważają, że dodanie kolejnych alkoholików do listy pogorszyłoby sytuację osób, które nie niszczyły świadomie swoich organów.

Niemal co piąty przeszczep wątroby w USA dotyczy pacjenta aktualnie lub w przeszłości cierpiącego na chorobę alkoholową. Zazwyczaj szpitale wymagają udowodnienia zdolności do sześciomiesięcznej abstynencji, by upewnić się, czy kandydat poważnie traktuje problem.

„Surowe przestrzeganie reguły sześciu miesięcy może być niesprawiedliwe w stosunku do tych pacjentów. Zasługują na nową wątrobę w takim samym stopniu, jak inne osoby, z których wiele cierpi na choroby spowodowane niezdrowym stylem życia, m.in. otyłością czy zażywaniem narkotyków” – przekonuje autor badań dr Philippe Mathurin, pracujacy w szpitalu Huriez w Lille.

„Wyzwanie, jakie stawia przed nami ten artykuł, polega na opracowaniu lepszych metod zarówno leczenia choroby alkoholowej, jak i ustalania, u których pacjentów przeszczep zakończy się powodzeniem” – podsumowuje dr Robert S. Brown Jr., dyrektor transplantologii w Centrum Medycznym przy Uniwersytecie Kolumbia.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>