Francja: Rok rodziny 2011.

Rok 2011 będzie w Kościele we Francji rokiem rodziny ? zapowiedział abp Jean-Charles Descubes. Metropolita Rouen przewodniczy Radzie ?Rodzina i społeczeństwo? Konferencji Episkopatu Francji. Rodzina znajduje się w centrum zainteresowania Kościoła, ponieważ uległa ona bardzo wielu przeobrażeniom. 50 proc. narodzin ma miejsce poza małżeństwem, co drugie małżeństwo ulega rozpadowi, wiele rodzin, założonych powtórnie lub rodziców wychowujących dzieci w pojedynkę, żyje w bardzo trudnych warunkach.

?Rodzina jest przestrzenią i miejscem wolności, wyboru i odpowiedzialności, rozwoju indywidualnego i procesu humanizacji. Ale rodzina poddana jest presji dzisiejszej mentalności, która usuwa punkty odniesienia w świecie nacechowanym niepewnością i kryzysem? ? powiedział arcybiskup Rouen.

Jako odpowiedź na taką sytuację, Rada Rodziny proponuje kilka inicjatyw:

- głosić Dobrą Nowinę dla rodziny językiem zrozumiałym dla wszystkich, ukazując, że rodzina jest miejscem rozwoju osobistego, które przyczynia się do budowania własnej tożsamości;

- poznać jeszcze lepiej aktualną sytuację rodziny i wskazać drogi nadziei;

- przekazywać savoir-vire oparty na szacunku dla innych i dostrzeganiu własnych potrzeb. Pogłębić przekonanie, że rodzina jest podstawową komórką społeczeństwa i Kościoła.

Na wrzesień 2011 r. zaplanowane jest ogólnokrajowe Spotkanie Rodzin (Assises de la famille) oraz kolokwia przygotowujące Niedzielę Rodziny i wielką pielgrzymkę rodzin do Lourdes. Będą one również okazją do przygotowania propozycji lepszej polityki rodzinnej oraz programu duszpasterskiego dla rodzin.
KAI
www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>