Francja: biskupi wobec planów reformy zdrowia, w tym prawa do tzw. godnej śmierci ◊

Francja: biskupi wobec planów reformy zdrowia, w tym prawa do tzw. godnej śmierci.

◊   Należy zapewnić właściwy sposób towarzyszenia indywidualnie każdemu pacjentowi. Taka jest reakcja francuskich biskupów na opublikowany kilka dni temu długo oczekiwany raport parlamentarny o propozycji reformy tamtejszego systemu opieki zdrowotnej. Projekt zmian został przedstawiony do dyskusji już w 2005 r. Chodzi głównie o kwestie opieki paliatywnej i o zapewnienie tzw. godnej śmierci pacjentom w fazie terminalnej.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał odpowiedzialny za sprawy bioetyczne we francuskim episkopacie abp Pierre d’Ornellas. Dokument zatytułowany „Pilny obowiązek braterstwa” wskazuje jasno na fakt, że aktualnie we Francji towarzyszenie osobom nieuleczalnie chorym jest tak złe, iż stanowi to prawdziwy skandal. Zwraca on uwagę na konieczność pilnych zmian w zakresie opieki paliatywnej, zwłaszcza na podkreślenie „obowiązku braterstwa” wobec umierających pacjentów.

Hierarcha zauważa, że nowe rozporządzenie nie przyniesie rozwiązania kwestii niegodnego umierania ani też nie wyeliminuje jego przyczyn. „Żadne prawo nie zmieni faktu, że śmierć jest czymś trudnym, ponieważ zawsze jest ona jakąś próbą – zauważył abp d’Ornellas. – Z pewnością braterstwo wymaga od nas, aby ograniczać wszelkie cierpienie. Jednak nie twórzmy mitu «spokojnej śmierci» lub «czystej śmierci». Kruchość jest częścią naszego losu. Wzywa nas do okazywania większego braterstwa, które przekona nas do uznania, że nie istnieje życie niepotrzebne” – podkreślił francuski hierarcha.

lg/ rv, sir, eglise.catholique.fr

 

Tekst  pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego, http://pl.radiovaticana.va

inizio pagina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>