Fracking nie jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie środowiska.

Sam zabieg szczelinowania hydraulicznego (frackingu) przy wydobyciu gazu łupkowego nie niszczy środowiska, ale eksploatacja złóż powoduje zanieczyszczenia – wynika z raportu ogłoszonego pierwszego dnia konferencji American Association for the Advancement of Science w Vancouver.
Ewentualne związki pomiędzy szczelinowaniem a skażeniem środowiska badali naukowcy z University of Texas w Austin.

Metoda szczelinowania, po raz pierwszy zastosowana w USA, pozwoliła wykorzystać gaz uwięziony w łupkach. Do złoża wtłacza się wodę, piasek i chemiczne dodatki pod wysokim ciśnieniem, aby doprowadzić do spękania łupków i uwolnienia gazu.

Zespół Charlesa „Chipa” Groata przeanalizował istniejące opracowania na temat szczelinowania. Naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy zgłaszanym zanieczyszczeniem wód gruntowych a szczelinowaniem, które ma miejsce setki metrów poniżej. Nie znaczy to jednak, że eksploatacja łupków nie zagraża środowisku.

Naukowcy z Teksasu przyjrzeli się naruszeniom przepisów dotyczących ochrony środowiska podczas eksploatacji gazu łupkowego w czterech stanach – Teksasie, Michigan, Nowym Meksyku oraz Luizjanie. Spośród 72 naruszeń przepisów, do jakich doszło w Teksasie pomiędzy rokiem 2008 a 2011, 21 miało poważne konsekwencje dla środowiska.

Problemy nie wynikały jednak z samego szczelinowania, ale uszkodzeń obudów odwiertów (co zdarza się także przy konwencjonalnym wydobyciu gazu ziemnego) czy wycieków chemikaliów bądź ścieków. Większość nieprawidłowości miała miejsce w pobliżu powierzchni.

Naukowcy przeanalizowali także reakcje miejscowych mediów na wydarzenia związane z wydobyciem gazu – dwie trzecie głosów było negatywnych.

Jednocześnie inne badania, przeprowadzone przez ekspertów z Cornell University w Ithaca wskazują, że podczas eksploatacji nawet 7,9 proc. metanu ze złóż łupkowych wycieka do atmosfery – to dwa razy więcej, niż przy wydobyciu gazu z typowych, niełupkowych złóż.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>