Europejska nagroda dla polskiego programu wykrywania raka szyjki macicy!

Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka szyjki macicy otrzyma nagrodę „Pearl of Wisdom” (Perła Mądrości), przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy (ECCA). Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 stycznia w Parlamencie Europejskim. Organizatorem Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest Ministerstwo Zdrowia. Został on wyróżniony spośród 17 zgłoszonych z całej Europy. Nagrodę odbiorą prof. Marek Spaczyński, koordynator programu, i wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Nagrodzonym programem profilaktycznym objęte zostały Polki między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały wykonanego badania cytologicznego w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Bezpłatne badania cytologiczne świadczą zakłady opieki zdrowotnej w całej Polsce, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Począwszy od marca 2007 roku Fundusz rozpoczął wysyłkę imiennych zaproszeń na badania cytologiczne. Nie oznacza to, że z bezpłatnych badań nie mogą skorzystać kobiety, które takiego zaproszenia nie otrzymały. Jeśli kobieta znajduje się w grupie objętej programem, sama powinna zgłosić się na badanie. Skierowanie nie jest potrzebne.

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym. W Polsce jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45. roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się ten nowotwór, pięć umiera. Dane epidemiologiczne o zachorowalności i umieralności na raka szyjki w naszym kraju, w porównaniu z innymi państwami Europy, są alarmujące. Kobiety, dzięki regularnym badaniom cytologicznym, mogą zmienić te statystyki.

Na raka szyjki macicy chorują panie młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych. Krzywa zachorowalności kobiet na raka szyjki wzrasta począwszy od 25. – 29. roku życia. Następnie liczba chorych gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45. a 49. rokiem życia. Niestety, w Polsce systematycznie wzrasta umieralność młodych kobiet z powodu tego nowotworu.
Misją European Cervical Cancer Association jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie raka szyjki macicy oraz propagowanie polityki zdrowotnej. Do ECCA należą organizacje, instytucje i osoby prywatne z całej Europy. Obecnie wśród członków ECCA jest ponad 100 instytucji (towarzystwa medyczne, onkologiczne, organizacje badawcze i stowarzyszenia pacjentów) z 34 krajów i ponad 1000 indywidualnych członków z 40 krajów.PRO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>