Ernst Hammes i Gisela van den Höövel Skarbnica wiedzy z EM.

Ernst Hammes jest współzałożycielem ruchu EM(Efektywne MIkroorganizmy) w Europie. Dzięki swojemu ponad 30-letniemu doświadczeniu doradcy rolnego w r. 1998 od razu wiedział, że EM może mieć bardzo korzystne działanie w wielu dziedzinach. Najpierw prowadził szkolenia dla producenta EM w Niemczech, EMIKO, pisząc specjalistyczne artykuły, prowadząc seminaria i przygotowując wykłady nt. EM. Jego żona, Gisela, bardzo szybko wdrożyła się w EM, chociażby z tego powodu, że pod nieobecność Ernsta musiała odpowiadać na różnorodne pytania przez telefon.

Dzięki licznym pobytom w Międzynarodowym Centrum Kształcenia w Saraburi w Tajlandii i poprzez udział w międzynarodowych konferencjach EM Ernst włączył się w międzynarodowy ruch EM. Jego wykłady nt. ?Ekonomicznego znaczenia EM w hodowli bydła? w Nowej Zelandii i w Rogowie przyniosły mu uznanie jako specjaliście w dziedzinie rolnictwa z zastosowaniem EM.
W r. 2002 w Niemczech została wydana książka Franza Petera Mau pt. ?EM?. Ernst Hammes napisał do niej wiele artykułów, które zostały zredagowane przez autora książki. Dzięki niej EM stał się znany w Niemczech. Książka została już przetłumaczona na język polski i hiszpański, także w tych krajach przyczyniając się do rozwoju ruchu EM.
Ernst i Gisela wraz z grupą kolegów opracowali cykl szkoleń dla doradców EM w Niemczech dla firmy EMIKO. W ciągu dwóch trzydniowych szkoleń osoby zaczynające swoją przygodę z EM otrzymują podstawowe informacje nt. EM, żeby później móc odpowiadać na różnorodne pytania. Dodatkowo opracowali specjalistyczne szkolenia dla poszczególnych działów rolnictwa, dotyczące ogrodu, gospodarstwa domowego, a także do kwestii zdrowia. Gisela przez kilka lat prowadziła telefoniczne doradztwo nt. stosowania EM w firmie EMIKO. Intensywnie zajmowała się kwestiami zdrowia i higieny. W ten sposób pozyskała dużą wiedzę.
Od r. 2004 obydwoje zajmują się doradztwem, nie sprzedając produktów EM. Oczywiście EM stanowi centralny punkt ich zainteresowań. Obydwoje zajmują się doradztwem indywidualnym, grupowym, prowadzą wykłady i konferencje w prawie wszystkich krajach Europy. Bardzo szybko stało się jasne, że ich obszerną wiedzę powinni przekazywać nie tylko ustnie. Zaczęli więc pisać serię książek ?Rozwiązania z EM?. Dotąd ukazały się książki ?EM a obieg życia?, ?Rozwiązania z EM Dom i ogród?, ?Rozwiązania z EM – Stawy, stawy kąpielowe, stawy rybne?, ?Rozwiązania z EM Konie? oraz ?Prosty sposób na trawienie?. Obecnie pracują nad nowym wydaniem książki ?Obieg?, ponieważ chcą, żeby czytelnicy zawsze mogli znaleźć w ich książkach najbardziaj aktualne informacje. ?Obieg? został już przetłumaczony na wiele języków europejskich.
Na nasze pytanie, dlaczego tak intensywnie zajmują się EM, odpowiadają niemalże jednym głosem: ?EM sprawia wiele radości. Chcielibyśmy ją dzielić z innymi ludźmi. Bo radość, którą się dzieli z innymi, to radość podwójna, jak mówi stare niemieckie przysłowie. Tej radości doświadczamy tym więcej, im częściej mówimy o EM?.

www.emeko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>