Epilepsja i migrena mają wspólne podłoże genetyczne.

Historia epilepsji w rodzinie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia migreny z aurą – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Epilepsy”. Praktyka medyczna wskazuje na to, że padaczka często współwystępuje ze skłonnością do migreny. Dotychczas nie było jednak jasne, czy to współwystępowanie jest rezultatem tej samej wady genetycznej – mówi prowadząca badania dr Melodie Winawer z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Dr Winawer przyjrzała się danym na temat 730 epileptyków i ich rodzin uczestniczących w badaniach genetycznych Epilepsy Phenome/Genome Project (EPGP). Analizy prowadzone były w 27 placówkach medycznych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Australii i Nowej Zelandii. Badaczka skoncentrowała się na przypadkach, w których epilepsja ogniskowa lub uogólniona występuje u rodzeństwa lub rodzica i dziecka, by zwiększyć szanse na zidentyfikowanie przyczyny genetycznej. W większości przypadków w żyjącej rodzinie chorego nie ma drugiego epileptyka.

Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia migreny z aurą, tj. zespołem objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia wzrokowe, zaburzenia mowy i czucia, a niekiedy także niedowład, jest znacznie podwyższone, gdy padaczka występuje u więcej niż jednej osoby w rodzinie. W przypadku trzech lub więcej osób z epilepsją ryzyko jest ponad dwukrotnie wyższe niż wśród rodzin, w których przypadki epilepsji występowały rzadziej.

„Wyniki te wskazują na wspólną genetyczną przyczynę obu zaburzeń. Dalsze badania podłoża współwystępujących problemów pomogą udoskonalić metody diagnozowania i leczenia, prowadząc w konsekwencji do polepszenia jakości życia pacjentów z epilepsją” – podsumowuje dr Winawer.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>