Enzym utrudnia gojenie się owrzodzeń u chorych na cukrzycę

Naukowcom z University of Notre Dame (USA) udało się jako pierwszym zidentyfikować enzym który przeszkadza w gojeniu owrzodzeń u chorych na cukrzycę, oraz enzym, który gojenie przyspiesza – informuje pismo” ACS Chemical Biology”. U chorych na cukrzycę często powstają trudno gojące się owrzodzenia. Dotychczas nie był znany specyficzny sposób ich leczenia. Można było tylko utrzymywać ranę w czystości i chronić ją przed zakażeniem. Pomocne okazały się opatrunki zawierające białko tkanki łącznej – kolagen. Jednak co roku w USA z powodu niegojących się ran dokonuje się amputacji kończyn dolnych u 66 000 osób.

Mark Suckow, Shahriar Mobashery i Mayland Chang z Notre Dame badali enzymy – metaloproteinazy (MMP) w owrzodzeniach u myszy zdrowych i chorych na cukrzycę. Enzymy te dokonują przebudowy tkanki łącznej podczas gojenia się ran. Jak się okazało, MMP-9 pogarsza gojenie, natomiast MMP-8-przyspiesza.

Naukowcy podawali cierpiącym na cukrzycę myszom substancję hamującą działanie MMP-9 (inhibitor). Po 14 dniach zagoiło się 92 proc. ran, podczas gdy u nieleczonych myszy – 74 proc.

Wyniki badań powinny pozwolić na opracowanie skuteczniejszych metod leczenia owrzodzeń, utrudniających życie chorym na cukrzycę. Stosowane dotychczas opatrunki zwierające kolagen okazały się pomocne, ponieważ pozwalały „zająć” enzym MMP-9, co zmniejszało jego szkodliwy wpływ na kolagen w ranie. Jednak skuteczniejsze byłoby hamowanie aktywności MMP-9 selektywnym inhibitorem. Wtedy nie byłaby ograniczana dobroczynna aktywność MMP-8, ułatwiającego gojenie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>