Energetycy zachęcają internautów do „uśpienia” komputerów!

Milion godzin pracy komputerów mają zaoszczędzić w ciągu najbliższych trzech miesięcy internauci, którzy zdecydują się na korzystanie z trybu „uśpienia” swojego komputera przez co najmniej godzinę dziennie. Efektem ma być oszczędność prądu i mniejsza emisja CO2. Dzięki rozpoczętej z początkiem marca w internecie akcji, jedna szkoła z regionu, gdzie internauci zaoszczędzą najwięcej prądu, dostanie nowoczesny, multimedialny sprzęt za 60 tys. zł – to tyle, ile kosztuje zaoszczędzona w ten sposób energia. Energetycy wyliczyli, że milion godzin „hibernacji” komputerów to 150 tys. kilowatogodzin zaoszczędzonej energii i 170 tys. ton dwutlenku węgla mniej.

„Gdy często odchodzimy od komputera i nie chcemy go wyłączać, by nie tracić czasu na ponowne uruchomienie, marnujemy mnóstwo prądu. Chcąc zaoszczędzić czas i energię, możemy przełączać komputer w stan hibernacji. Każde 6 godzin pracy komputera w tym trybie, to kilogram dwutlenku węgla mniej w atmosferze” – wyjaśnił rzecznik prowadzącego akcję koncernu energetycznego Vattenfall, Łukasz Zimnoch.

Żeby wziąć udział w akcji, trzeba ze strony internetowej programu pobrać aplikację, liczącą pracę komputera w stanie uśpienia – następuje to tylko wtedy, gdy komputer jest podłączony do internetu. Należy też zadeklarować, na rzecz której z 16 wskazanych szkół (po jednej w każdym województwie) zamierzamy oszczędzać energię.

Sprzęt otrzyma szkoła z tego regionu, gdzie internauci zaoszczędzili najwięcej prądu. Będą to komputery, kserokopiarki, rzutniki i inne pomoce edukacyjne. Konkurs potrwa do końca maja. Na stronie programu można na bieżąco śledzić, ilu internautów przyłączyło się do akcji, ile energii zaoszczędzili razem i ile zaoszczędzili poszczególni uczestnicy akcji. MAB

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>