Emocje nadają muzyce barwy.

Ludzie kojarzą utwory muzyczne z określonymi kolorami w zależności od tego, jakie emocje wzbudza w nich zasłyszana melodia – informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Naukowcy z University of California (USA) zaobserwowali, że badane osoby intuicyjnie łączą radosną i żywą muzykę z barwami o jasnych odcieniach, najczęściej z kolorem żółtym lub pomarańczowym; natomiast smutne, ponure melodie wyobrażają sobie jako ciemne, chłodne barwy, np. kolor szary lub niebieski.

W dodatku podobne skojarzenia pojawiają się zarówno u osób żyjących w Stanach Zjednoczonych, jak i w Meksyku, co sugeruje, że ludzie, niezależnie od kultury, posiadają wspólną emocjonalną paletę barw.

Badacze poprosili uczestników badania o wybranie 5 spośród 37 kolorów, które ich zdaniem najlepiej pasowały do muzyki brzmiącej w tle, a także o indywidualną ocenę każdego utworu na wymiarach: szczęśliwy-smutny, silny-słaby, żywy-posępny, gniewny-spokojny.

Okazało się, że osoby badane nagminnie kojarzyły muzykę o szybszym tempie z ciepłymi i jasnymi kolorami, natomiast melodie wolne i smutne z ponurymi, chłodnymi barwami.

Na podstawie kolejnych eksperymentów, które polegały na łączeniu utworów muzycznych z twarzami wyrażającymi różne emocje oraz twarzy z określonymi kolorami, stwierdzono, że skojarzenia są zdecydowanie oparte na emocjach.

Rezultaty niniejszego badania mogą zostać wykorzystane w terapiach kreatywnych, reklamach, a nawet w projektowaniu odtwarzaczy muzycznych. Ponadto mogą pomóc w lepszym zrozumieniu zjawiska synestezji, czyli zdolności niektórych ludzi do automatycznego łączenia wrażeń pochodzących z różnych zmysłów.

Naukowcy planują teraz przeprowadzenie badań w Turcji, aby sprawdzić, czy w tamtej kulturze również zachodzą podobne relacje między muzyką a kolorem. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>