Emisje CO2 spadły o 6 proc. z powodu kryzysu.

Emisje dwutlenku węgla w Unii Europejskiej spadły w 2008 r. o 6 proc. w stosunku do poprzedniego roku z powodu kryzysu gospodarczego – poinformował w czwartek instytut badawczy Point Carbon z siedzibą w Oslo. 27 państw uczestniczących w europejskim systemie wymiany limitów emisji wyprodukowały w 2008 r. 2,11 bln ton gazów cieplarnianych, podczas gdy rok wcześniej 2,24 bln.
„Te liczby mówią nam dwie rzeczy. Potwierdzają one, że recesja powoduje spadek emisji w postaci ograniczenia produkcji przemysłowej i mniejszego zapotrzebowania na energię” – napisała w komunikacie przedstawicielka Point Carbon Kjersti Ulset.

„Pokazują one jednak także, że rynek emisji funkcjonuje, jak należy. Obserwowany spadek emisji w sektorze energetycznym wynika między innymi z wysokich kosztów emisji dwutlenku węgla w pierwszym półroczu 2008 r.” – podkreśliła.

Największy spadek wystąpił w branży „cementu, wapna i szkła” (o 9 proc.) oraz „papieru i pulpy papierowej”, co potencjalnie wskazuje, że te właśnie sektory zostały najbardziej dotknięte przez recesję – zwraca uwagę Point Carbon.

Największym producentem emisji w UE są Niemcy (22 proc.) i Wielka Brytania (13 proc.).

Dane uzyskano na podstawie 10 391 zakładów, które są w sumie odpowiedzialne za 94 proc. emisji dwutlenku węgla w Unii. MW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>