Elektryczna bielizna przeciw odleżynom.

Bielizna stymulująca pośladki impulsami elektrycznymi może zapobiegać zagrażającym życiu odleżynom – informuje „New Scientist”.
Odleżyny to uszkodzenia tkanek, które powstają na skutek długotrwałego lub powtarzającego się ucisku. Ucisk powoduje niedotlenienie tkanek, prowadzące do ich martwicy. Uszkodzenia mogą sięgać aż do kości.
Odleżyny występują u chorych obłożnie i nieprzytomnych. Najczęściej powstają w miejscach, które stykają się z podłożem, głównie w okolicy kości krzyżowej, kości ogonowej, pośladków, na piętach czy biodrach. Przy bardzo ciężkim stanie pojawiają się nawet na ramionach, kostkach czy kolanach. Powstawaniu odleżyn sprzyja starszy wiek oraz choroby upośledzające krążenie krwi – na przykład cukrzyca czy miażdżyca. Jako profilaktykę stosuje się zmiany pozycji co 2 godziny oraz specjalne poduszki i materace pzreciwodleżynowe. Ważna jest także dbałość o stan skóry oraz właściwe odżywianie. Jeśli już powstaną odleżyny, postępuje się podobnie jak przy leczeniu ran. Liczy się wówczas przede wszystkim ochrona przed zakażeniem, które mogłoby doprowadzić do uogólnionego zakażenia krwi (sepsy) i zgonu. Koszty związane z odleżynami tylko w USA szacuje się na 12 miliardów dolarów, a wskutek związanych z nimi komplikacji umiera tam rocznie około 60 000 osób.

Naukowcy z kanadyjskiego zespołu Seana Dukelowa (University of Calgary, Alberta)opracowali przeciwodleżynowe majtki Smart- E-Pants. Bielizna przypomina kolarskie spodenki, wyposażone w układ elektroniczny i elektrody wysyłające słabe impulsy elektryczne do pośladków. Wysyłane co 10 minut przez 10 sekund. Impulsy działają na mięśnie pośladków 12 godzin na dobę.

Sztucznie wywołane skurcze mięśni pozwalają naśladować naturalną tendencję do wiercenia się, które pozwala nam łagodzić ucisk podłoża na tkanki.

Metodę przetestowano na 33 ochotnikach unieruchomionych w łóżku z powodu udaru, uszkodzenia rdzenia kręgowego lub stwardnienia rozsianego. Każdy z badanych w ciągu dwóch miesięcy używał elektrycznej bielizny przez cztery dni w tygodniu.

85 procent uczestników badań uznało przeciwodleżynową bieliznę za wygodną – nie przeszkadzała im także podczas snu. W ciągu dwóch miesięcy u nikogo nie pojawiły się odleżyny, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Planowane są testy na znacznie większej grupie pacjentów, leżących na oddziale intensywnej terapii z powodu urazu rdzenia kręgowego.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>