Elektrowstrząsy skuteczne i bezpieczne w cięższych przypadkach depresji.

Skuteczną metodą leczenia cięższych przypadków depresji są elektrowstrząsy. Ta owiana złą sławą metoda jest obecnie całkowicie bezpieczna dla pacjentów. O możliwościach leczenia depresji dyskutowano 30 stycznia podczas dnia otwartego Forum Przeciw Depresji w Katowicach. Specjaliści szacują, że w Polsce na depresję cierpi ok. 17 proc. populacji. Najczęściej stosowane metody leczenia to psychoterapia i farmakoterapia, które dają – w ocenie lekarzy – dobre efekty. Są też jednak inne, mniej znane, jak światłoterapia i elektrowstrząsy.

Jak mówili obecni w Katowicach eksperci, elektrowstrząsy mają nienajlepszą opinię jako metoda leczenia, bo ich przerażającą wizję zaprezentowano w słynnej książce i filmie „Lot nad kukułczym gniazdem”.
Zabiegi te są jednak obecnie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, pacjent nic nie czuje i nie pamięta. „To szybka metoda, często po trzech zabiegach pacjent czuje się zupełnie inaczej” – podkreśliła kierownik Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Irena Krupka-Matuszczyk.

„Porównując skuteczność elektrowstrząsów ze skutecznością leków przeciwdepresyjnych, nie ma leku bardziej skutecznego od elektrowstrząsów, chociaż nie jest to metoda dla każdego pacjenta i do leczenia każdego rodzaju depresji” – powiedział kierownik pracowni elektrowstrząsów w katowickiej klinice dr Krzysztof Kucia.

Lekarze rezerwują tę metodę do ciężkich depresji, z dużym ryzykiem samobójstwa, a także w sytuacjach, gdy leki nie przyniosły spodziewanego efektu lub gdy pacjent nie może przyjmować leków ze względu na inne choroby.

Elektrowstrząsy stosuje się 2 razy w tygodniu. Jeżeli po 6 zabiegach nie widać poprawy, lekarz może zdecydować o zakończeniu terapii. Jeżeli metoda jest skuteczna, to terapia obejmuje z reguły 8-12 zabiegów, a później zabiegi podtrzymujące.

Jak przyznaje dr Kucia, elektrowstrząsy to jednak procedura niekorzystna dla szpitali z finansowego punktu widzenia, bo nie jest odrębnie finansowana przez NFZ. Jej koszty muszą się zamknąć w kosztach hospitalizacji, tymczasem drogi jest sprzęt a podczas zabiegów potrzebny jest też spory zespół lekarsko-pielęgniarski.

Depresja to przewlekłe schorzenie, bezwzględnie wymagające leczenia. Objawia się smutkiem, przygnębieniem, ociężałością. Pacjenci skarżą się na zmęczenie, apatię, brak satysfakcji, chęci do życia, zaburzenia snu i apetytu, niepokój, bóle głowy, zaparcia, trudności ze skupieniem uwagi.

Choć depresja dwukrotnie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn, to takiej różnicy nie ma w przypadku dzieci i młodzieży – zarówno chłopcy, jak i dziewczęta chorują jednakowo często. „Jest problem z zagrożeniem samobójstw u dzieci i młodzieży, bo zazwyczaj ta depresja nie jest rozpoznawana, jest traktowana jako lenistwo, niechęć do uczenia się, bunt” – przestrzegła prof. Irena Krupka-Matuszczyk.

Forum Przeciw Depresji to ogólnopolska kampania społeczna, organizowana od 2007 r. przez firmę Server Polska we współpracy z Fundacją Itaka. Podczas obecnej, trzeciej edycji, w 6 największych polskich miastach odbywają się dni otwarte, w ramach których można wysłuchać wykładów specjalistów, zaplanowano też dyżury i konsultacje lekarzy psychiatrów. LUN

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Elektrowstrząsy skuteczne i bezpieczne w cięższych przypadkach depresji.

  1. Mam 57 lat jestem czynny zawodowo. Dwa lata temu przeszedłem operację po odwarstwieniu siatkówki i ponieważ widzę bardzo źle- prawie wcale na to oko a widzę tylko na drugie wpadłem w silną depresję- wszystkiego się bałem, a przede wszystkim
    co będzie jak przestanę widzieć na to drugie oko.Biorę leki
    antydepresyjne ale te myśli ciągle powracają i nie mogę się
    sam od nich uwolnić mimo pomocy rodziny. Oczekuję pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>