Elektroniczny tatuaż dokładniej monitoruje pracę mózgu.

Dokładniejsze rejestrowanie pracy mózgu czy serca płodu jest możliwe dzięki przypominającemu tatuaż urządzeniu elektronicznemu, które udoskonalili naukowcy z USA – poinformował magazyn „New Scientist”. Pierwszy układ elektroniczny tego typu zespół Todda Colemana z University of California opracował w 2011 roku. Przytwierdzało się go do skóry jak naklejany tatuaż i można było za jego pomocą rejestrować pracę serca czy mięśni, a nawet podstawowe funkcje mózgu.

Coleman i jego koledzy udoskonalili swój projekt zmieniając położenie elektrod, aby dokładniej wychwytywały fale mózgowe. Działanie tatuażu zademonstrowali na przykładzie fal P300, które pojawiają się w odpowiedzi na bodziec. Uczestnicy badania oglądali serię obrazów i mieli wskazać, jak często określony obiekt się pojawiał. Kiedy tylko go zauważyli, tatuaż rejestrował obecność fal P300.

Urządzenie wychwytywało sygnały na podobnym poziomie dokładności jak technika elektroencefalografii (EEG) – poinformowano na konferencji Cognitive Neuroscience Society w San Francisco.

Badacze modyfikują teraz tatuaż, aby móc za jego pośrednictwem przekazywać dane na smartfona. Zespół skupia się też na tym, aby dostosować go do potrzeb osób z depresją czy alzheimerem. Urządzenie stanowi też nadzieję dla przyszłych matek, gdyż za jego pośrednictwem można by było kontrolować funkcje życiowe płodu.

Jego największą zaletą jest łatwość aplikacji – uważają naukowcy. Ponadto komponenty, z których się składa, są już produkowane na masową skalę, więc urządzenie nie będzie drogie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>