Elektroniczny język zidentyfikuje hiszpańskie wino

Naukowcy hiszpańscy opracowali urządzenie, zwane elektronicznym językiem, które potrafi rozpoznać cavę ? hiszpańskie wino musujące. O ich osiągnięciu poinformował serwis naukowy AlphaGalileo.

Cava jest hiszpańskim winem musującym, wytwarzanym głównie w Katalonii, w takiej samej technologii jak francuski szampan.

Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona opracowali ?elektroniczny język?, urządzenie, które dzięki zespołowi czujników i matematycznym algorytmom, potrafi nauczyć się identyfikowania różnych typów cavy.

Urządzenie potrafi zaklasyfikować wino, podobnie jak to robią zawodowi sommelierzy, a także wykryć jego defekt.

W procesie produkcji, cava poddawana jest podwójnemu procesowi fermentacji. Druga fermentacja wina przebiega już w butelce. Butelki przechowuje się dnem do góry, żeby osad drożdży zgromadził się w szyjce. Następnie szyjkę zamraża się, dzięki temu można usunąć sam osad, a na jego miejsce dodać wino wymieszane z syropem z trzciny cukrowej. To ta domieszka decyduje o stopniu wytrawności wina.

W rezultacie powstaje siedem rodzajów cavy, od mocno wytrawnej (Brut Nature) do słodkiej. Elektroniczny język opracowany przez hiszpańskich naukowców potrafi na razie rozpoznawać trzy typy. Naukowcy pracują nad udoskonaleniem urządzenia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>