Elektroniczna wersja „Interny Szczeklika” za darmo dla Ukraińców.

Ukraińscy lekarze za kilka dni otrzymają darmowy dostęp do elektronicznej wersji jednej z najpopularniejszych polskich książek medycznych – „Interny Szczeklika”, opisującej choroby wewnętrzne. Dzięki pieniądzom z UE, używaną przez polskich lekarzy od kilku lat i stale aktualizowaną bazę wiedzy medycznej, przetłumaczono na język ukraiński. Została ona dostosowana do lokalnych, ukraińskich realiów.

„eMPendium” – bo tak nazwano projekt – to baza zawierająca opis chorób wewnętrznych, sposobów ich diagnozowania i leczenia. Jest ona połączona z wykazem leków dostępnych na lokalnym rynku. Będzie na bieżąco aktualizowana o najnowsze wytyczne dotyczące leczenia schorzeń. Lekarze będą mieć dostęp do bazy w internecie, a dzięki aplikacjom także w swoich telefonach.

Prace nad ukraińską wersją „eMPendium” trwały blisko dwa lata. Kierował nimi prof. Anatol Święcicki z Państwowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomolca w Kijowie, który przewodniczył zespołowi 30 profesorów chorób wewnętrznych, reprezentujących wszystkie ośrodki medyczne na Ukrainie.

Ukraińskie, elektroniczne wydanie „Interny Szczeklika” przygotowywane zostało we współpracy z Ukraińską Organizacją Praw Pacjenta, a honorowy patronat nad projektem objął ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie Henryk Litwin.

„Efekt tych prac od 3 kwietnia będzie dostępny za darmo dla wszystkich ukraińskich lekarzy. Mamy nadzieję, że podręcznik, który jest źródłem wiedzy o chorobach wewnętrznych dla polskich lekarzy, będzie pomocny także dla naszych sąsiadów. Ten projekt to dowód, że polska medycyna mimo kryzysu reprezentuje wysoki poziom i polscy eksperci tworzą wartościowe, profesjonalne teksty” – mówił PAP Wiesław Latuszek – Łukasiewicz, dyrektor wydawnictwa Medycyna Praktyczna, które realizuje projekt.

Na Ukrainie jest obecnie ok. 220 tys. lekarzy.

Trwają prace nad „eMPendium” w wersji angielskiej, hiszpańskiej i rosyjskiej. Wartość projektu (obejmującego wersję ukraińską, angielską, hiszpańską) to niemal 10 mln zł, z czego 60 proc. pochodzi z funduszy UE. Jego realizacja była możliwa dzięki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Zainteresowanie współtworzeniem anglojęzycznej wersji podręcznika, która ma być gotowa pod koniec roku, wyrazili profesorowie z Uniwersytetu McMastera, w Hamilton w Kanadzie. Uczelnia ta jest kolebką medycyny opartej na aktualnych i wiarygodnych danych naukowych (evidence-based medicine, tzw. EBM). Obecnie wytyczne wszystkich liczących się medycznych towarzystw naukowych na świecie dotyczące postępowania lekarskiego są tworzone według zasad EBM. Umowa między wydawcą a kanadyjskim uniwersytetem zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

„Interna Szczeklika” – ukazała się po raz pierwszy w Polsce w 2005 r. Co roku drukowana jest aktualna wersja książki, uwzględniająca najnowsze zalecenia z zakresu chorób wewnętrznych. W jej przygotowaniu bierze udział 350 specjalistów i 45 redaktorów medycznych. Jest ona głównym źródłem wiedzy dla lekarzy oraz studentów medycyny. Projektem kieruje dr n. med. Piotr Gajewski.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>