Elektrody pomagają na obsesje.

Nowe badania wydają się tłumaczyć korzystny wpływ elektrycznej stymulacji mózgu przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD) – informuje „Nature Neuroscience”. Głęboka stymulacja mózgu za pomocą wszczepionych do niego elektrod pomaga niektórym osobom z trudnymi do leczenia zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi – choć nie ma pewności, jak to właściwie działa.
Damiaan Denys i Martijn Figee z Akademickiego Centrum Medycznego w Amsterdamie rejestrowali aktywność komórek nerwowych u osób z elektrodami wszczepionymi do części mózgu zwanej jądrem półleżącym (nucleus accumbens). Region ten ma kluczowe znaczenie przy przekazywaniu informacji dotyczących emocji i motywacji do kory czołowej.
U niektórych osób z OCD dochodzi do zakłóceń łączności pomiędzy tymi dwoma ośrodkami. W rezultacie wykonują one tę samą czynność wielokrotnie, aby zmniejszyć pojawiający się lęk. Jak się okazało, stymulacja mózgu w zaskakujący sposób koryguje ten mechanizm.

Naukowcy przeprowadzili u uczestników badań badanie za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w fazie spoczynku. U 13 osób z OCD i implantowanymi elektrodami miała miejsce ciągła i nadmierna wymiana sygnałów pomiędzy jądrem półleżącym a korą czołową. W grupie kontrolnej (11 osób) nie zaobserwowano tego rodzaju aktywności.

Natomiast po rozpoczęciu stymulacji za pomocą elektrod aktywność obu części mózgu u osób z OCD stała się niemal identyczna z aktywnością w grupie kontrolnej.

Naukowcy wykorzystali także badanie EEG do monitorowania aktywności elektrycznej mózgów 13 osób z OCD, pokazując im obrazy związane z ich obsesjami – na przykład czyszczeniem toalet. Takie widoki wywoływały nadmierną aktywność kory czołowej, która znikała po włączeniu stymulacji za pomocą elektrod.

Wyniki sugerują, ze działanie elektrod nie ogranicza się – jak wcześniej uważano – tylko do stymulowanego obszaru, ale normalizuje aktywność całego mózgu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>