Ekstrakty z grzybów hamują rozwój gronkowca.

Portugalscy naukowcy opracowali środek hamujący rozwój gronkowca złocistego odpornego na metycylinę. Groźnemu drobnoustrojowi, zwanemu MRSA, skutecznie przeciwdziałają ekstrakty z grzybów. Jak poinformowała prof. Manuela Pintado z Politechniki w Bragancy, podczas trwających kilka miesięcy badań wykazano, że gronkowca złocistego odpornego na metycylinę można powstrzymać substancjami pochodzącymi z kilku różnych rodzajów grzybów.

“Doświadczenia, które prowadzone były w warunkach szpitalnych, czyli tam, gdzie bardzo często dochodzi do zakażenia bakterią MRSA, otwierają przed nami drogę do stworzenia skutecznego leku przeciwko gronkowcowi złocistemu odpornemu na metycylinę” – powiedziała prof. Pintado.

Portugalska uczona nie ujawniła nazw gatunków grzybów, które dały najlepsze rezultaty.

“Badania prowadzone były na bakteriach pozyskanych od chorych pacjentów. Działano na nie ekstraktami pozyskanymi z kilku gatunków grzybów pochodzących z Europy i Azji” – dodała Manuela Pintado.

W trakcie badań portugalscy uczeni przeanalizowali wpływ na mikroby kilkuset grzybów rosnących w naturalnym środowisku, a pochodzących m.in. z Hiszpanii, Finlandii, Turcji, Portugalii, Indii, Japonii oraz Korei Południowej.

W skład zespołu naukowców wchodziło sześciu uczonych z Politechniki w Bragancy oraz Portugalskiego Katolickiego Uniwersytetu w Porto. Prowadzili oni doświadczenia w szpitalu w Chaves, w północnej części kraju.

MRSA, czyli Staphylococcus aureus, to jeden z mikrobów najoporniejszych w leczeniu. Poza metycyliną jest odporny zarówno na penicylinę, jak i inne antybiotyki. Jego szczepy uważane są też za jedne z najbardziej śmiertelnych drobnoustrojów. W 2005 r. w następstwie zakażenia tym gronkowcem zmarło na świecie więcej osób niż z powodu wirusa HIV.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>