Ekspozycja na sztuczne światło zwiększa zachorowalność na raka prostaty.

Jak informuje ScienceDaily naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie odkryli, że mieszkańcy krajów o najwyższej emisji sztucznego światła w nocy częściej zapadają na raka prostaty. Podobny związek występuje w przypadku raka piersi.

Izraelscy naukowcy badali wpływ różnych czynników, w tym ilości sztucznego światła w nocy, na występowanie trzech rodzajów raka: prostaty, płuca i jelita grubego wśród mężczyzn. Emisję światła dostosowano pod kątem rozmieszczenia populacji, by uzyskać dokładny wskaźnik ?ilości sztucznego światła na noc na osobę?. Uwzględniono przy tym także analizę m. in. zużycia energii elektrycznej, stopień urbanizacji populacji i status socjoekonomiczny w poszczególnych krajach.

Dane dotyczące zachorowalności na raka prostaty zebrano ze 164 krajów, które podzielono na trzy grupy: o dużej, średniej oraz niskiej ekspozycji na sztuczne światło w nocy.

W krajach o najniższej ekspozycji zanotowano 66,77 przypadków raka prostaty na 100 000 mieszkańców. 30% wzrost zapadalności zaobserwowano w przypadku krajów o średniej ekspozycji (87,11 pacjentów na 100 000 mieszkańców). Natomiast w krajach o najwyższej ekspozycji na światło w nocy liczba chorych wzrosła o 80% (157 pacjentów na 100 000 mieszkańców).

Zdaniem naukowców wzrost zachorowalności na raka prostaty w krajach o większej emisji światłą w nocy może wynikać z różnych przyczyn, np. spadku produkcji melatoniny, upośledzenia układu odporności czy zaburzenia zegara biologicznego w wyniku przesunięcia granicy między dniem a nocą.
www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Ekspozycja na sztuczne światło zwiększa zachorowalność na raka prostaty.

  1. bardzo zaciekawił mnie ten którki artykulik. Czy mogłabym prosić o tytuły prac z których Państwo zaczerpnęli te dane? W mojej pracy magisterskiej szeroko poruszam temat melatoniny i jej znaczenia w przeróżnych procesach. Dlatego chętnie przeczytałabym artykuły dotyczące nowotworów, które stanowią przecież tak poważny problem w dzisiejszym świecie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>