Ekspozycja na BPA związana z ryzykiem raka prostaty.

Obecność bisfenolu A w moczu może być markerem raka gruczołu krokowego – wykazały badania, które opublikowało pismo „PLOS ONE”.
Bisfenol A zawarty jest w szerokiej gamie produktów – plastikowych pojemnikach, puszkach czy na powierzchni papieru do drukarek termicznych, a zatem także na paragonach. Wcześniejsze badania wykazały, że związek ten pod względem struktury chemicznej przypomina żeńskie hormony płciowe, estrogeny, przez co może zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu.

Naukowcy z Cincinnati Cancer Center w USA przeprowadzili badania wśród 60 mężczyzn. U pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem gruczołu krokowego poziom BPA w moczu był wyższy niż w grupie kontrolnej, przy czym różnice były największe wśród panów przed 65. rokiem życia.

Zbadano także normalne i nowotworowe komórki gruczołu krokowego, wykorzystując metodę immunofluorescencyjną, pozwalającą na wizualizację dystrybucji danej molekuły i obserwację zmian zachodzących w komórkach.

„Ekspozycja na niewielkie dawki BPA sprawiała, że liczba komórek, w których zachodziła duplikacja centrosomu, stawała się od 2 do 8 razy większa. Wiele badań wskazuje na to, że duplikacja centrosomu jest istotnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu mutacji chromosomowych u ludzi z nowotworami” – tłumaczy autorka badań dr Shuk-mei Ho. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>