Ekspert: w Polsce dyskopatia leczona jest przeszczepem komórek.

Nie tylko w Niemczech, lecz również w Polsce wykonywane są nowatorskie zabiegi leczenia dyskopatii przy użyciu przeszczepu komórek – poinformował PAP warszawski neurochirurg dr Mariusz Głowacki. Wkrótce ukaże się na ten temat publikacja naukowa. Dr Mariusz Głowacki ze Szpitala św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne od 2009 r. prowadzi wraz z zespołem badania nad regeneracją krążków międzykręgowych (tzw. dysków). „W latach 2010 – 2012 wykonałem 50 zabiegów transplantacji własnych komórek pacjenta do dysków” – dodaje specjalista.

Przeszczepiane komórki pochodziły z hodowli komórkowej prowadzonej w laboratorium Impomed Centrum w Otwocku, po ich wcześniejszej izolacji z pobranego od pacjenta materiału. Do transplantacji w każdym przypadku uzyskano od 30 do 40 mln komórek. Każdy z 50 pacjentów był monitorowany klinicznie i radiologicznie w rezonansie magnetycznym przez okres 12 miesięcy. Wyniki badań były już przedmiotem kilku doniesień zjazdowych, a obecnie są przygotowane do publikacji.

Od 2012 r. ta nowatorska metoda leczenia jest dostępna w Szpitalu Św. Elżbiety w Warszawie przy ul. Goszczyńskiego 1 (zabiegi są wykonywane w Oddziale Neurochirurgii). Niestety, nie jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badania nad regeneracją krążków międzykręgowych prowadzone są w Zakładzie Kliniczno-Badawczym Neurochirurgii Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Do 2012 r. były one finansowane z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wczoraj informowaliśmy, że leczeniem dyskopatii przy użyciu przeszczepu komórek zajmuje się neurochirurg i szef kliniki Avicenna w Berlinie dr Munther Sabarini. W sierpniu 2013 r. przeprowadził on taki zabieg u pierwszego pacjenta z Polski. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>