Ekspert ONZ: Fukushima nie tak groźna jak Czarnobyl.

Katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima w Japonii nie będzie miała poważnego wpływu na zdrowie ludzi, była mniej dramatyczna niż w Czarnobylu, jednak groźniejsza niż w Three Mile Island w USA – ocenił Wolfgang Weiss z komitetu naukowego ONZ. „Plasuje się ona pomiędzy nimi pod względem wpływu na środowisko, a nie pod względem wpływu na ludzkie zdrowie” – powiedział Weiss, który jest przewodniczącym Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR). Przypomniał, że po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku ludzie z pobliskich wiosek mieli do czynienia z radioaktywnym jodem, który skaził mleko i warzywa, a mieszkańcy terenów wokół japońskiej elektrowni zostali ewakuowani z zagrożonego terenu. Podkreślił, że podczas katastrofy w 1979 roku w Three Mile Island w stanie Pensylwania udało się zapanować nad reaktorem i zapobiec promieniowaniu zagrażającemu ludzkiemu zdrowiu.

„Biorąc pod uwagę to, co widziałem i wiem, nie spodziewam się niczego poważnego” – odparł, pytany o ewentualne konsekwencje zdrowotne po katastrofie w Fukushimie. Dodał, że komitet będzie się dalej przyglądać sytuacji, która zaistniała po wycieku radioaktywnym z japońskiej elektrowni.

„Widzieliśmy ślady jodu w powietrzu na całym świecie, lecz są one o wiele, wiele, wiele niższe niż ślady, które zanotowaliśmy przy podobnych odległościach po Czarnobylu” – podkreślił.

Fred Mettler z UNSCEAR dodał, że narażenie ludzi na promieniowanie było mniejsze po Fukushimie niż po Czarnobylu, gdyż japońska elektrownia jest położona nad morzem.

Przypomniał, że w katastrofie w Czarnobylu setki ludzi zostały napromieniowanych, z czego ponad 135 cierpiało na chorobę popromienną. „Nic takiego nie widzieliśmy w Fukushimie, a to, jak Japończycy w pierwszej fazie zajęli się sytuacją, bardzo różni się od tego, co się działo w Czarnobylu” – podkreślił.

W marcu 1979 roku na sztucznej wyspie, nazywanej Three Mile Island w stanie Pensylwania, nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze elektrowni jądrowej. Przypadek ten opisywany jest jako najpoważniejszy wypadek w Stanach Zjednoczonych w historii elektrowni atomowych. Obsługa zdołała utrzymać kontrolę nad reaktorem, a żadna z osób nie została napromieniowana w stopniu zagrażającym zdrowiu.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>