Ekspert: denga zagraża kibicom piłkarskich mistrzostw świata.

Kibice wybierający się na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej do Brazylii powinni zdawać sobie sprawę z zagrażającego im wirusa dengi, roznoszonego przez komary – ostrzega brytyjski ekspert na łamach „Nature”. Potencjalnie śmiertelna wirusowa choroba tropikalna może być problemem w lecie w trzech z 12 miast-gospodarzy – podkreślił prof. Simon Hay z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Przeciwko gorączce krwotocznej nie ma szczepionek, zatem unikanie ukąszeń komarów jest najlepszym sposobem chronienia się przed chorobą.

Do objawów należą: wysoka gorączka, silne bóle mięśni i brzucha, obrzęk węzłów chłonnych, wysypka i skaza krwotoczna. Chory może wymagać leczenia szpitalnego.

Infekcja może wystąpić po ukąszeniu przez określony rodzaj komarów, który jest uciążliwy szczególnie na terenach zurbanizowanych. Prof. Hay i jego zespół analizowali mapy występowania wirusa w Brazylii i jego sezonowe wahania w miejscach, gdzie odbędą się mecze.

Okazało się, że ryzyko będzie akurat największe w czasie rozgrywek w trzech miastach na północnym-wschodzie kraju.

„Gorączka krwotoczna może być poważnym problemem w niektórych lokalizacjach mistrzostw, więc potrzeba środków zapobiegawczych” – napisał prof. Hay, podkreślając, że zarówno władze FIFA i Brazylii, jak i sponsorzy wydarzenia powinni ostrzegać przed ryzykiem.

„Nie chcę nikogo odwodzić od kibicowania podczas mistrzostw, ani wyróżniać Brazylii, która jest tylko jednym z ponad 100 krajów zmagających się z dengą” – podkreślił badacz, dodając, że jedynie przypomina o ryzyku i radzi, jak się uchronić przed chorobą.

Wśród zaleceń wymienia się: wybieranie hoteli wyposażonych w siatki w oknach i drzwiach oraz klimatyzację; używanie środków owadobójczych w pomieszczeniach; noszenie ubrań osłaniających nogi i ręce, szczególnie wczesnym rankiem i późnym popołudniem, kiedy komary są najbardziej napastliwe; stosowanie repelentów na ubrania i odsłoniętą skórę.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozpoczną się 12 czerwca 2014 roku w Sao Paulo, a zakończą 13 lipca na słynnej Maracanie w Rio de Janeiro. Losowanie grup turniejowych odbędzie się 6 grudnia w Costa do Sauipe. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>