Eksperci: nadużywanie suplementów witaminowych zwiększa ryzyko zgonu.

Zażywanie witamin nie poprawia naszego zdrowia, ani nie pomaga w odchudzaniu, może natomiast być szkodliwe zwiększając ryzyko zgonu ? alarmuje ?Der Spiegel?.
Tygodnik powołuje się na prof. Petera Jueni, epidemiologa uniwersytetu w Bernie, który podejrzewa, że w Niemczech nadużywanie witamin co roku może być odpowiedzialne za kilka tysięcy zgonów. Jego zdaniem wskazują na to liczne badania, podczas których testowano różnego rodzaju preparaty witaminowe. Jedno z nich przeprowadzono wśród 29 tys. palaczy papierosów w wieku 50-69 lat. Wykazało ono, że zażywanie beta karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A, o 18 proc. zwiększa u nich ryzyko raka płuc. Wielu palaczy zażywało beta karoten, gdyż sądzili, że będą mniej podatni na ten typ raka, najbardziej śmiertelnego wśród wszystkich nowotworów złośliwych.

Podobnie niepokojące wnioski wynikają z 70 innych badań, którymi objęto 230 tys. osób. ?Der Spiegel? twierdzi, że one również przekonują, że nadużywanie beta karotenu, witaminy A i witaminy E zwiększa ryzyko zgonu. Inne preparaty zawierające witaminę C i selen nie są tak szkodliwe, ale nie dają żadnych korzyści zdrowotnych. Dlatego ich również nie warto zażywać.

Przed suplementami witaminowymi przestrzega Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka (Bundesinstituts fur Risikobewertung – BfR). W jego ocenie ludzie zdrowi nie powinni sięgać po żadne tego rodzaju preparaty. Według Diany Rubin, szefowej departamentu bezpieczeństwa żywności, nie potwierdziły się podejrzenia, że witaminy antyoksydacyjne, takie jak witamina A, E lub C, chronią przed rakiem.

Juergen Windeler, dyrektor Instytut Jakości i Skuteczności Ochrony Zdrowia (Institut fur Qualitat und Wirtschaftlichkeit im Gesundheitswesen ? IQWiG) uważa, że nie można dłużej ignorować długotrwałych skutków nadużywania suplementów witaminowych. Trzeba ograniczyć dopuszczanie ich na rynek albo przynajmniej lepiej informować ludzi o tym, na co się narażają, gdy nieodpowiedzialnie zażywają preparaty witaminowe.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>