Eksperci: komunikacja lekarz – pacjent w chorobach przewlekłych wpływa na efektywność terapii.

Eksperci alarmują, że skuteczność terapii medycznych zależy nie tylko od dostępności do efektywnych, nowatorskich metod leczenia, ale w równie dużym stopniu od systematycznego przyjmowania leków przez pacjentów i stosowania się do zaleceń lekarskich. Tymczasem nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez chorych jest regułą a nie wyjątkiem. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że aż 50 proc. chorych przewlekłe lekceważy ordynacje lekarskie i rezygnuje z terapii. W piątek (20 kwietnia) lekarze i terapeuci na konferencji prasowej w Warszawie dyskutowali, jak ważna jest odpowiednia komunikacja między lekarzem i pacjentem w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej, i jak budować partnerskie relacje miedzy pacjentem a lekarzem.

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych w wypadku krótkotrwałego leczenia infekcji za pomocą antybiotyków wynosi na świecie blisko 40 proc. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na jeszcze częstsze niestosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutów. Odsetek ten dotyczy, aż 83 proc. chorych.

Prof. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyznaje, że nie ma jednej przyczyny nieprzestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów.

- Pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza prowadzącego, zarówno nieświadomie, np. zapominając przyjąć lek, jak i zupełnie celowo, z powodu braku wiary w powodzenie terapii, braku zaufania do lekarza, pojawienia się uciążliwych objawów ubocznych – tłumaczy prof. Kardas. I dodaje, że jest to tym tragiczniejsze, iż do zaleceń lekarza nie stosują się nawet ci chorzy, którzy są świadomi poważnych konsekwencji takiego zachowania.

Tymczasem dzięki systematycznemu przyjmowaniu leków można uzyskać większą skuteczność leczenia w chorobach zagrażających życiu i przewlekłych. Problem ten dotyczy chorych z różnymi schorzeniami, w tym pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową.

Dr Tomasz Socha z Katedry i Kliniki Hematologii CM UJ w Krakowie powołując się na międzynarodowe badania u chorych leczonych Inhibitorem kinazy tyrozynowej (IKT – lek stosowany w terapii przewlekłej białaczki szpikowej) twierdzi, że nieprzyjęcie trzech dawek preparatu w ciągu miesiąca sprawia, że szansa na osiągnięcie odpowiedzi molekularnej spada z 90 proc. do ok. 17 proc.

Zdaniem prof. Kardasa olbrzymią rolę w motywowaniu pacjenta do stosowania terapii we właściwy sposób odgrywa umiejętność komunikacji lekarz-pacjent. Żaden lek nie jest skuteczny dopóki nie zostanie przyjęty. Dlatego tak ważna jest rola lekarza.

- Lekarz może wiele, przede wszystkim powinien edukować pacjenta i motywować go zarówno do rozpoczęcia terapii, jak i kontynuowania – mówi Kardas. – Jeśli pacjent nie wie jak się leczyć i po co, to terapia się prawie na pewno nie uda. Czasami wystarczy wręczyć choremu łatwą rozpiskę na kartce aby leczenie zakończyło się sukcesem – podsumowuje.

MS/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>