Eksperci: chorych z alergią coraz więcej; system leczenia – niewydolny.

Z chorobami alergicznymi zmaga się 25 proc. populacji, problem ten narasta, a finansowanie leczenia i profilaktyki chorób alergicznych jest w Polsce symboliczne – alarmuje krajowy konsultant ds. alergologii prof. Jerzy Kruszewski. III konferencję naukową dotycząca alergii i astmy: „Dum spiro, spero” (łac. „Póki oddycham, mam nadzieję”) zorganizowały: Wojskowy Instytut Medyczny oraz Warszawsko-Otwocki Oddział Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Konferencja z udziałem polskich specjalistów zajmujących się tą problematyką ma być – jak mówili organizatorzy – „żywą pamiątką” po pneumunologu, gen. bryg. dr. hab. med. Wojciechu Lubińskim. Dr Lubiński był lekarzem prezydenckim, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Rozpoczynając konferencję, konsultant krajowy ds. alergologii zwrócił uwagę, że choroby alergiczne to bardzo poważny problem we współczesnym świecie, a liczba chorych wciąż wzrasta. Tymczasem „środki, jakie NFZ poświęca na leczenie i profilaktykę chorób alergicznych, są po prostu symboliczne. My nie mamy takiego przełożenia jak onkolodzy, kardiolodzy, nawet pediatrzy” – mówił prof. Kruszewski.

Dodał, że 25 proc. populacji chorych na choroby alergiczne właściwie nie może przebić się ze swoim problemem do mediów.

Tymczasem, jak przekonywał prof. Kruszewski, chorzy na alergię to najczęściej osoby w pełni aktywne. „To są dzieci uczące się, które mimo swojej choroby muszą zdobyć wykształcenie, potem zawód i są to młode osoby pracujące na te dzieci. A więc są to osoby w wieku produkcyjnym (…). W tych ludzi akurat NFZ powinien inwestować” – mówił krajowy konsultant.

Zwrócił uwagę, że jednym z problemów jest refundacja lekarstw. „Mieliśmy do niedawna bardzo dobrą refundacje leków dla astmatyków, nowa ustawa refundacyjna spowodowała, że to się znacznie pogorszyło. Jedna decyzja bardzo często psuje długo i mozolnie budowany gmach” – mówił prof. Kruszewski.

Także przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POCHP dr Piotr Dąbrowiecki podkreślał, że po wejściu nowej ustawy refundacyjnej zwiększyła się liczba przypadków zaostrzeń chorób u pacjentów, których nie stać czasem na leki i ich po prostu nie wykupują.

„Aktualny system jest niewydolny” – mówił. „Za mała liczba lekarzy specjalistów, ciągle zmieniające się formuły refundacji, pacjent, który dopłaca coraz więcej do leków” – powiedział Dąbrowiecki.

Wskazywał, że do kierowanej przez niego Federacji trafiają skargi od pacjentów, którzy kilka miesięcy muszą czekać na konsultację u lekarza pulmunologa, a na stronie NFZ jednocześnie widnieje informacja, że problemu z dostępnością nie ma. „Żyjemy troszeczkę w schizoidalnym systemie” – dodał.

Przy okazji konferencji, która odbywa się podczas Światowego Tygodnia Alergii, Dąbrowiecki ostrzega wszystkich alergików, że rozpoczyna się trudny dla nich okres i w najbliższych dniach mogą czuć się gorzej.

„Kończy się sezon na leszczynę, w pełni jest sezon pylenia olchy, a najbardziej dokuczliwym alergenem na wiosnę jest brzoza, która za chwilę zacznie pylić” – przypomina dr Dąbrowiecki. „Uprzedzamy pacjentów: jeżeli w tamtym roku i dwa lata temu, i trzy lata temu mieliście o tej porze te same objawy jak katar, kichanie, łzawienie – pójdźcie do lekarza, poproście o leki na alergię” – apeluje dr Dąbrowiecki.

Dodaje jednocześnie, że każda osoba, która podejrzewa u siebie alergię, powinna przede wszystkim wykonać testy alergiczne, a najskuteczniejszą metodą leczenia alergii jest immunoterapia alergenowa potocznie zwana odczulaniem. „Jest to jedna z najskuteczniejszych terapii w medycynie. Na 10 pacjentów uczulonych na pyłki, dziewięciu odczuwa znaczną poprawę albo ustąpienie objawów” – wyjaśniał dr Dąbrowiecki.

W drugim dniu konferencji odbędą się warsztaty spirometryczne im. Wojciecha Lubińskiego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>