Eksperci: badania najlepszą metodą walki z nowotworem prostaty.

Badania profilaktyczne to najskuteczniejszy sposób walki z nowotworem prostaty, który wśród nowotworów złośliwych, jest drugim zabójcą mężczyzn w Polsce – przekonywali w czwartek eksperci, politycy i sportowcy, którzy wzięli udział akcji „Prostata na lata”. W Polsce, co roku odnotowuje się ok. 8 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór i ok. 4 tys. zgonów z jego powodu. Według najnowszych danych zachorowania na raka stercza stanowią 12,5 proc. wszystkich zachorowań wśród mężczyzn.
„Każda choroba nowotworowa wykryta wcześnie, to większe szanse na wyleczenie, dlatego nie wstydźmy się wykonywania badań” – apelowała w czwartek marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która rozdawała w Sejmie niebieskie wstążeczki – symbol walki z rakiem prostaty. Jak powiedziała wśród mężczyzn dominuje świadomość, że „prawdziwym facetem jest się wtedy gdy się pracuje, nie narzeka nie płacze, kiedy udaje się zdrowego”.

„Dzisiejszą akcją chcemy pokazać, że prawdziwy mężczyzna, to również mężczyzna odpowiedzialny, taki który potrafi korzystać z dobrodziejstw medycyny” – podkreśliła Kopacz.

Kto powinien wykonać badania? „Z punktu widzenia wczesnego wykrywania nowotworów mężczyznę powinno zaniepokoić to, że skończył 40 lat, a jeszcze bardziej to, gdy ktoś w rodzinie miał już rozpoznanego raka prostaty” – powiedziała PAP dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie.

Zaznaczyła, że nawet jeżeli nie ma niepokojących objawów, to i tak należy wykonać badania, bo rak prostaty we wczesnym stopniu zaawansowania często nie daje żadnych objawów.

„Badanie +per rectum+ trwa chwilę, nie jest może przyjemne, ale jest bardzo krótkim badaniem. Dodatkowym narzędziem, które pomaga nam zwrócić uwagę na pacjentów, których szczególnie trzeba objąć opieką jest badanie krwi z oznaczeniem antygenu sterczowego PSA” – powiedziała Skoneczna.

Podkreśliła jednocześnie, że wszystkie wyniki badań powinny być interpretowane przez specjalistę urologa. „Można powiedzieć, że wcześnie wykryty nowotwór prostaty jest całkowicie wyleczalny” – dodała Skoneczna.

„Mężczyźni są do życia nastawieni zadaniowo. Jak mają jakieś zadanie do wykonania to je wykonują. Czasem po prostu nie zdają sobie sprawy, że powinni np. zrobić konkretne badania” – powiedział były bramkarz Maciej Szczęsny. „Uważam, że chodzenie do lekarza i dbanie o własne zdrowie jest bardzo męskie” – dodał.

Kampania „Prostata na lata” jest ogólnopolską kampanią edukacyjną dotyczącą nowotworu prostaty. Organizatorem kampanii jest Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” a jej partnerami Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Ambasadorami tegorocznej kampanii zostali aktorzy, sportowcy i politycy m.in.: Maciej Damięcki, Jacek Kawalec, Maciej Szczęsny, Leszek Blanik. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>