EKG może wiele powiedzieć o naszej osobowości.

Czy wyniki badania EKG mogą być interesujące dla psychologa? Niemieccy naukowcy przekonują, że tak, gdyż aktywność elektryczna naszego serca może zdradzać niektóre cechy naszej osobowości. Ich wnioski ukazały się w piśmie „PLoS ONE”.

Na podstawie wzorców aktywności elektrycznej serca można – zdaniem naukowców – określić cechy osobowości w sposób bardziej obiektywny i trafny niż w przypadku innych znanych metod. Kwestionariusze wiążą się bowiem z ryzykiem błędnej oceny (badani mogą postrzegać siebie jako innych niż są w rzeczywistości lub dostosowywać swoje odpowiedzi do standardów, które, w ich przekonaniu, są bardziej akceptowane przez otoczenie).

W analizie przeprowadzonej przez zespół z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie wzięło udział 425 studentów w wieku od 18 do 33 lat. Uczestnicy wypełniali testy osobowości oraz przechodzili badania EKG.

„Cechy osobowości mogą wpływać na pracę serca w różny sposób – zarówno poprzez połączenia nerwowe pomiędzy sercem a mózgiem, jak i przez sposób oddychania czy wydzielanie określonych hormonów” – mówi profesor biopsychologii Stefan Koelsch.

Wzorce elektrokardiograficzne umożliwiły naukowcom zidentyfikowanie osób neurotycznych, które częściej doświadczają negatywnych emocji, a także są bardziej podatne na stany lękowe i depresyjne. EKG pozwalało także wskazać osoby ugodowe, skłonne do odczuwania większej empatii.

Badacze podejrzewają, że wzorce te mogą w przyszłości pomagać w diagnostyce zaburzeń psychicznych, takich jak depresja oraz wyodrębnianiu osób znajdujących się w grupie ryzyka.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>