Egoizm u dzieci ma podłoże genetyczne.

Empatia i szczodrość mogą być naturalną cechą dzieci w wieku przedszkolnym, podczas gdy zachowania egoistyczne mają związek z posiadaniem określonej wersji genu. Wnioski te płyną z zestawienia badań opublikowanych w piśmie „PLOS ONE”.
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie skoncentrowali się na wpływie genów na zachowania społeczne u dzieci w wieku przedszkolnym. Eksperymenty wykazały, że maluchy posiadające mutację genu AVPR1A wykazywały mniej zachowań altruistycznych. Gen AVPR1A związany jest z wydzielaniem wazopresyny, hormonu wpływającego na więzi społeczne.

Felix Warnekenm, profesor psychologii z Uniwersytetu Harvarda, dowiódł z kolei, że u dwuletnich dzieci występuje spontaniczna chęć pomagania innym, co przeczy teorii mówiącej o tym, że dzieci są z natury samolubne. Maluchy z własnej inicjatywy odrywały się od swoich zajęć, by pomóc jednemu z badaczy, który nie był w stanie podnieść przedmiotu z podłogi.

Podczas innych badań ekonomista Mark Ottoni-Wilhelm z Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI) sprawdzał, w jaki sposób szczodrości uczą się starsze dzieci (do 13. roku życia). Ustalił on, że rozmowy rodziców z dziećmi na temat dzielenia się z innymi zwiększają prawdopodobieństwo zachowań altruistycznych o 18,5 proc.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>