Efekty specjalne pomocne w zapaleniu stawów.

Technologia wykorzystywana zwykle przez twórców hollywoodzkich produkcji filmowych może się okazać pomocna dla osób cierpiących na zapalenie stawów – podał portal BBC News. Centrum rzeczywistości wirtualnej ze sprzętem do tworzenia efektów specjalnych w filmach – najprawdopodobniej pierwsze tego typu w Wielkiej Brytanii – powstało na Cardiff University. Inwestycja, która pochłonęła 500 tys. funtów, obejmuje kamery, wielkoformatowe ekrany i komputery, rejestrujące ruchy stawów.

Każdego roku pomocy w związku z różnymi formami zapalenia stawów na Wyspach szuka 10 mln dorosłych. Tego typu schorzenia wiążą się z bólem, uszkodzeniem stawów i mogą prowadzić nawet do inwalidztwa.

Badacze z Cardiff University mają nadzieję, że dzięki technologii lekarze będą w stanie analizować ruchy nie tylko pacjentów z zapaleniem stawów, ale i osób cierpiących na inne dolegliwości kończyn.

Obecnie trwają badania nad grupą pacjentów z urazami kolan, którym przed wejściem na bieżnię przyczepia się czujniki podczerwieni – podobne do tych, które wykorzystuje się przy tworzeniu efektów specjalnych. Uczestnicy badania biorą udział w rozmaitych ćwiczeniach, które umożliwiają naukowcom stworzenie wirtualnego obrazu działania stawów każdego z nich. Ułatwi to wypracowanie nowych sposobów rehabilitacji, m.in. kolan.

Zdaniem Dr Paulien Roos nowe laboratorium stawia Walię w czołówce ośrodków zajmujących się zapaleniem stawów. „To wspaniałe narzędzie, które naprawdę pomaga nam pchnąć badania do przodu – zachwyca się. – Normalnie zajęłoby nam dni, a nawet lata, żeby zrobić podobne pomiary. Teraz możemy mieć te informacje natychmiast i dać pacjentom informację zwrotną. Możemy wytłumaczyć im, jak poprawić sposób poruszania się i – miejmy nadzieję – ulżyć im w przyszłych problemach ze stawami”.

Projekt jest wspierany przez organizację charytatywną Arthritis Research UK, która wspiera chorych. Regionalna menadżerka Anna-Marie Jones twierdzi, że badania mogą doprowadzić do przełomu. „Jeden na sześciu pacjentów w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu zapalenia stawów i dotyka to zarówno młodych, jak i starszych” – przypomniała. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>