Efekt placebo może mieć podłoże genetyczne.

Poprawa zdrowia u pacjentów po zastosowaniu placebo może mieć związek z wariantem posiadanego przez nich genu – sugerują amerykańscy badacze w artykule opublikowanym w czasopiśmie „PLoS ONE”.
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) w Stanach Zjednoczonych odkryli, że osoby, które posiadały specyficzny rodzaj genu katecholo-O-metylotransferazy (COMT) pozytywnie reagowały na zastosowanie u nich symulacji nakłucia igłą, która teoretycznie nie powinna mieć żadnego wpływu na ich stan zdrowia (placebo).
Byli to pacjenci cierpiący na zespół jelita drażliwego – przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego o niejasnym podłożu, która charakteryzuje się bólami brzucha i zaburzonym rytmem wypróżnień.
Badani zostali podzieleni na trzy grupy. U dwóch z nich zastosowano leczenie metodą placebo, jednak różniły się tym, czy symulację nakłucia przeprowadzała osoba ciepła i wspierająca, czy osoba zachowująca dystans i zawodowy profesjonalizm. Trzecia grupa była grupą kontrolną, u której nie zastosowano żadnej interwencji.

Okazało się, że u pacjentów z wariantem genu COMT, który powoduje potrojenie ilości dopaminy w przedniej części mózgu, wystąpił efekt placebo. Osoby badane deklarowały lepsze samopoczucie w przeciwieństwie do tych, które nie były w ogóle leczone.

Ponadto większą poprawę stanu zdrowia uzyskały osoby przypisane do grupy, którą zajmował się człowiek ciepły i wspierający, co wskazuje na to, jak ważna w leczeniu jest relacja lekarz-pacjent.

Inni naukowcy podchodzą ostrożnie do wyników eksperymentu i uważają, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby na pewno stwierdzać, iż efekt placebo ma podłoże genetyczne.

„To fascynujący, lecz wstępny rezultat. Może on dostarczyć odpowiedzi na odwieczne pytanie: dlaczego niektóre osoby reagują na placebo, a inne nie” – komentuje Edzard Ernst z University of Exeter (Wielka Brytania) – „Jednak musimy być ostrożni – badanie przeprowadzono na małej próbie. Potrzebujemy niezależnych replikacji i musimy wiedzieć, czy to zjawisko dotyczy tylko zespołu jelita drażliwego, czy wszystkich chorób”.

Profesor Fabrizio Benedetti z University of Turin Medical School we Włoszech podkreśla z kolei, że efekt placebo jest bardzo złożonym mechanizmem i nie tylko dopamina może mieć związek z jego występowaniem. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>