EET pobudza regenerację.

Naturalnie występujący w organizmie związek chemiczny pobudza regenerację narządów i przyspiesza gojenie się ran – informuje pismo „PNAS”. Kwas epoksyeikozatrienowy (EET) pobudza tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Dipak Panigrahy i jego koledzy z Harvard Medical School w Bostonie zastanawiali się, czy związek ten może także przyspieszać inne rodzaje wzrostu. Aby się o tym przekonać, wstrzykiwali EET myszom wkrótce po chirurgicznym usunięciu części płuca lub wątroby.

Cztery dni później u tak potraktowanych myszy stwierdzono średnio o 23 proc. więcej nowej tkanki w pozostałym płucu (lub 46 proc. w wątrobie) w porównaniu z myszami, którym wstrzyknięto placebo. Także aplikowanie EET na rany skracało czas gojenia.

Naukowcy wykazali również, że w tydzień po zabiegu poziom EET we krwi pacjentów, od których pobrano część wątroby do przeszczepu potroił się. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>