Ecstasy upośledza pamięć krótkotrwałą.

Nawet okazjonalne branie niewielkich dawek ecstasy wywołuje szkody w pamięci krótkotrwałej człowieka – ostrzegają niemieccy naukowcy. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Addiction”. Według badaczy z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) użytkownicy ecstasy, którzy w ciągu pierwszego roku stosowania zażyli dziesięć lub więcej tabletek narkotyku z dużym prawdopodobieństwem narazili się na uszkodzenie hipokampa w mózgu, czyli rejonu odpowiedzialnego za kontrolę pamięci i orientację przestrzenną. U osób biorących ecstasy nawet w niewielkich ilościach występują ubytki w pamięci krótkotrwałej.

Użytkownicy nie są w stanie rozpoznać sygnałów, sugerujących pogorszenie funkcjonowania pamięci zanim nie jest za późno, aby zapobiec zmianom.

„Dzięki pomiarowi funkcji poznawczych u ludzi, którzy nigdy nie brali ecstasy i porównaniu go z pomiarem przeprowadzonym rok później u tych z nich, którzy sięgnęli po ecstasy co najmniej dziesięć razy przez ten czas, byliśmy w stanie wyodrębnić szkody poznawcze jakie wywołuje ten narkotyk” – tłumaczy dr Daniel Wagner, główny badacz.

Naukowcy przekonują, że wyniki ich badania pozwalają na rozwianie wątpliwości, dotyczących szkodliwych następstw stosowania ecstasy. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>