Echinacea nie dla dzieci.

Preparatów zawierających wyciąg z jeżówki purpurowej nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12 lat – informuje serwis BBC News/Health”. Jeżówka purpurowa (Echinacea) stosowana jest w postaci tabletek i kropli, jako popularny lek mobilizujący odporność i łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Zaleca się ją podczas długotrwałego podawania antybiotyków, w stanach wyczerpania i osłabienia organizmu oraz przy nawracających schorzeniach górnych dróg oddechowych.
Kontrolująca rynek leków oraz produktów medycznych Medicines and Healthcare Regulatory Agency (MHRA) ostrzegła ostatnio, że preparaty Echinacei mogą w niektórych przypadkach powodować poważne reakcje alergiczne (wysypkę, trudności z oddychaniem, a nawet wstrząs anafilaktyczny), co w przypadku dzieci przeważa nad korzyściami z ich stosowania. Nie ma natomiast przeciwskazań dla osób po 12 roku życia.

Przedstawiciel MHRA przyznaje, że zagrożenie nie jest duże – rodzice nie powinni się martwić, jeśli w przeszłości podawali jeżówkę dzieciom poniżej 12 lat. Jednak na licencjonowanych produktach zawierających Echinaceę bedą musiały znaleźć się ostrzeżenia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>